PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
4. września 2011 w Filharmonii Narodowej odbyła się światowa re-premiera filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”. W ciągu kolejnych trzech miesięcy, w równie prestiżowych miejscach, zobaczyli go widzowie Paryża, Madrytu, Londynu, Kijowa i Berlina.

Film z początków kariery Apolonii Chałupiec -  po blisko stu latach powrócił na ekrany kin w ramach projektu Filmoteki Narodowej pt. "Polska gwiazda światowego kina Pola Negri (Mania) - tournée niemego filmu z muzyką na żywo". Niemiecka produkcja z 1918 roku, zrealizowana przez węgierskiego reżysera Eugena Illésa, została zrekonstruowana cyfrowo z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii (4K). Każdemu z europejskich pokazów towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez dziesięcioosobową Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum pod batutą Jerzego Maksymiuka. Film obejrzało ponad dwa tysiące widzów: w działającym od 1935 roku Cinema Le Balzac (Paryż), zabytkowym Cine Doré (Madryt), w Barbican Centre (Londyn), podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist" (Kijów), oraz w Volksbühne na Rosa-Luxemburg-Platz (Berlin).

Pola Negri. Kadr z filmu „Mania. Pracownica fabryki papierosów” (1918) / źródło: Filmoteka Narodowa

Film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”  to historia miłości Mani Walkowskiej - pracownicy fabryki papierosów - do utalentowanego kompozytora Hansa. „Mania” powstała na drodze międzynarodowej współpracy w okresie, gdy kino nieme przekraczało bariery narodowe oraz językowe. Jak podkreślił prof. Tadeusz Kowalski, Dyrektor Filmoteki Narodowej, o szczególnej wartości filmu świadczą zastosowane w nim zabiegi artystyczne: oryginalne zabarwienie taśmy (wiraże), rzadko występujące w filmach fabularnych tamtego okresu zbliżenia, ujęcia plenerowe, oryginalna scenografia autorstwa reżysera filmów ekspresjonistycznych, Paula Leni, i przede wszystkim kreacje aktorskie.

Jedyna zachowana kopia filmu, przez wiele lat uznawana za zaginioną, trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej 2006 r. Kompleksową rekonstrukcję przeprowadziła Pracownia Restauracji Taśmy Filmowej Filmoteki Narodowej, w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (www.nitrofilm.pl). Obraz ten jest jednym z czterdziestu trzech digitalizowanych w ramach projektu Nitrofilm (od 2008 roku) filmów fabularnych sprzed 1939 r. W pełni odrestaurowany cyfrowo (4K) film „Mania” wyświetlony został z taśm 35 mm z napisami w wersjach językowych (podczas warszawskiej re-premiery z kopii DCP - Digital Picture Exchange) z odwzorowaniem oryginalnej kolorystyki filmu.


Pola Negri. Kadr z filmu „Mania. Pracownica fabryki papierosów” (1918) / przed rekonstrukcją / źródło: Filmoteka Narodowa

Projekt Filmoteki Narodowej wpisany został do programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej 2011. Informacje o wydarzeniu, filmie „Mania”, Poli Negri, muzyce Jerzego Maksymiuka oraz pokazach w poszczególnych miastach znajdują się na dedykowanej projektowi stronie internetowej.
GU
Filmoteka Narodowa/Portal filmowy
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
"Dziura w murze"- nieznane obrazy stanu wojennego
"Miliard szczęśliwych ludzi" - niezwykły debiut w HBO
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll