PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FILMY W PRODUKCJI
  26.08.2012
W październiku rozpoczną się zdjęcia do filmu fabularnego "Hiszpanka" w reżyserii Łukasza Barczyka. Film opowie o Powstaniu Wielkopolskim, zrywie niepodległościowym z lat 1918-1919, zakończonym zwycięstwem - poinformowało Studio Filmowe Kadr, producent obrazu.

Zdjęcia potrwają do stycznia, będą kręcone w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Warszawie; pierwszy klaps padnie w stolicy - powiedziała Maria Pułaska ze Studia Filmowego Kadr. Studio, .Rekonstrukcje walk powstańczych, fot. PM/Forum

- Film opowie o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i o ludziach, którzy powstanie przygotowali, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. Bohaterami "Hiszpanki" będą postaci rzeczywiste i fikcyjne, pośród nich zarówno zanurzeni w mistycyzmie i spirytyzmie polscy filozofowie, jak i racjonalni poznańscy przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy - zapowiadają producenci filmu.

Studio Filmowe Kadr z Warszawy, którego szefem jest Barczyk, wyprodukuje "Hiszpankę" wspólnie z Instytucją Filmową Film-Art z Poznania. Film dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Łukasz Barczyk zrealizuje film według własnego scenariusza, w historycznej opowieści wykorzysta konwencję kina sensacji oraz kryminału.

Autorką zdjęć będzie Karina Kleszczewska, charakteryzacją zajmie się Waldemar Pokromski, a kostiumy zaprojektuje Dorota Roqueplo - poinformowała Instytucja Filmowa Film-Art.

Nie wiadomo jeszcze, kto zagra w "Hiszpance". - Informacje dotyczące obsady będą ujawnione na konferencji prasowej filmu, którą planujemy zorganizować pod koniec września - zapowiedziała Pułaska.

Łukasz Barczyk (urodzony w 1974 w Olkuszu) jest autorem filmów "Patrzę na ciebie, Marysiu" (1999), "Przemiany" (2003), "Nieruchomy poruszyciel" (2008), "Italiani" (2011).

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r.

Jednolicie umundurowana i dobrze wyszkolona Armia Wielkopolska weszła w skład polskich sił zbrojnych, a sprzęt wojskowy, zdobyty w walce z zaborcą, wzbogacił organizującą się armię. Żołnierze Armii Wielkopolskiej prosto z okopów powstańczych ruszyli na odsiecz oblężonego Lwowa i uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej.
KS
PAP
Ostatnia aktualizacja:  26.08.2012
Zobacz również
Naga strefa Urszuli Antoniak
Na planie "Misji: Afganistan"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll