PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  1.02.2017
1 lutego (środa) o godz. 18 w Szkole Filmowej w Łodzi po raz kolejny wręczone zostaną Nagrody im. Andrzeja Munka - za najlepszy debiut reżyserski i operatorski. W trakcie Gali zobaczymy i usłyszymy niezwykły projekt: do filmów Munka zagra Soniamiki. W finale – projekcja filmów laureatów. To będzie finał jednego z najstarszych polskich konkursów filmowych.
Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1965 roku, nagrodę otrzymał wówczas Jerzy Skolimowski (za film "Walkower"). Konkurs organizuje Szkoła Filmowa w Łodzi, dedykowany jest on reżyserom i autorom zdjęć, którzy debiutują w pełnometrażowej fabule. Nagroda w Konkursie ma wskazywać tych debiutantów, których karierom filmowym warto się przyglądać, a oprócz prestiżu przynieść ma promocyjne wsparcie debiutanckiej produkcji. Wśród laureatów Konkursu w trakcie ponad 50-ciu lat jego trwania byli m.in. Krzysztof Kieślowski za „Personel”, Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy”, Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” czy Łukasz Barczyk za „Patrzę na Ciebie Marysiu”.

W tym roku do Konkursu zgłoszono aż osiemnaście filmów, do Nagród nominowano ich reżyserów i autorów zdjęć. Wśród zgłoszonych filmów m.in. „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, "Kamper" Łukasza Grzegorzka, „Maquinaria Panamericana” Joaquina del Paso, "Intruz" Magnusa von Horna, "Plac zabaw" Bartosza M. Kowalskiego czy „Zud” Marty Minorowicz (pełna lista zgłoszonych filmów i nominowanych twórców na www.konkursmunka.pl). W Kinie Szkoły Filmowej odbyły się projekcje konkursowe wszystkich filmów – czas na werdykt – ogłosi go 1 lutego Jury, które pracuje w składzie: Xawery Żuławski, Radek Ładczuk, Sebastian Buttny, Michał Sobociński, Kalina Alabrudzińska i Michał Dymek.

Andrzej Munk był studentem Szkoły Filmowej w Łodzi, studiował sztukę operatorską i reżyserię. Od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą łódzkiej Szkoły. Autor paradokumentalnego “Błękitnego krzyża” (1955) i filmów fabularnych: “Człowiek na torze” (1956), “Eroica” (1957), “Zezowate szczęście” i "Pasażerka". Za reżyserię “Błękitnego krzyża” odebrał nagrodę MFF w Wenecji, za “Człowieka na torze” – Kryształowy Glob – nagrodę MFF w Karlovych Varach. Zginął tragicznie w 1961 roku, w wieku zaledwie 40 lat, zostawiając po sobie niedokończoną „Pasażerkę”. Dokończony przez Witolda Lesiewicza film został nagrodzony na MFF w Cannes i MFF w Wenecji. Filmografia Andrzeja Munka jest bardzo krótka a jednocześnie niezwykle wyrazista. Stworzył filmy niepokorne, odważne, wręcz – brawurowe. I takich samych bohaterów. Munk swoimi filmami dyskutował z narodowymi mitami, podważał utrwalone w świadomości społeczeństwa pewniki, tworzył bohaterów wplątanych w tryby historii i polityki. Umiejętnie żonglował powagą i dowcipem, dokumentalnym ujęciem świata i jego pełną fantazji groteskową wizją. Właśnie takich filmów – odważnych, poszukujących nowych środków wyrazu, idących pod prąd, szuka Jury Konkursu im. Andrzeja Munka.


AK
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  1.02.2017
Zobacz również
Festiwal Filmów Kultowych: Z Katowic do Gdańska
Spotkanie wokół polskiej awangardy filmowej i pokaz filmu „Powidoki” w NInA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll