PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Reżyser wygrał konkurs scenariuszowy nowelą zatytułowaną "Hiszpanka" .

Na jej podstawie Barczyk napisze scenariusz filmu fabularnego, inspirowanego Powstaniem Wielkopolskim z 1918 roku, którego będzie też reżyserem.

6 października w Poznaniu ogłoszono wyniki konkursu, ogłoszonego przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.

"Konsekwentnie chcę budować świadomość społeczną wokół Powstania Wielkopolskiego. Zrealizowaliśmy widowisko plenerowe na 90. rocznicę jego wybuchu, kolejnym pomysłem jest film fabularny, którego premierę planujemy na rocznicę 95. To nie ma być film historyczny, podręcznikowy, lecz budujący pozytywne emocje wokół tego największego zwycięskiego powstania w historii Polski" – powiedział marszałek podczas ogłoszenia wyników konkursu.

Konkurs przeznaczony dla zawodowych scenarzystów został ogłoszony w grudniu 2010 roku. Propozycje napisania noweli otrzymało dziewięć osób. Jury pod przewodnictwem Grażyny Torbickiej wybrało nowelę Barczyka.

"Siła tego projektu tkwi w dramaturgii z mocnymi akcentami sensacyjno-kryminalnymi. Zawiera on takie elementy, które będą miały atrakcyjność nie tylko dla lokalnej społeczności" – powiedziała Grażyna Torbicka uzasadniając decyzję jury.

"Jestem bardzo szczęśliwy. Ucieszyłem się z propozycji napisania tej noweli, dlatego że fascynuje mnie organiczna praca u podstaw, a nie honorowa klęska. Poziom zorganizowania Powstania Wielkopolskiego i jego zwycięstwo powinno mieć swoje święto" - powiedział laureat konkursu, Łukasz Barczyk.

"Hiszpanka"  to opowieść o najważniejszych zdarzeniach Powstania Wielkopolskiego: dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego i ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. Film powstanie w konwencji kina sensacji i kryminału. Będzie się odwoływać się do kina epoki - niemieckiego ekspresjonizmu, i jej atmosfery - wszechobecnego poczucia schyłku starego świata i narodzin nowego, lęku przed zmianą i zarazem dążenia do niej.

Łukasz Barczyk jest twórcą ośmiu filmów krótkometrażowych oraz dziesięciu fabularnych, w tym "Patrzę na ciebie Marysiu" z 1999 roku, który otrzymał Nagrodę im Munka za najlepszy debiut reżyserski. W ostatnim czasie zrobił film ”Italiani”.

Film Barczyka ma być gotowy na 95. rocznicę wybuchu insurekcji do grudnia 2013 roku. Jego budżet ma wynosić ok. 20 mln złotych, z czego połowa ma pochodzić z budżetu samorządów, ministra kultury i Polskiego Instytutu Audiowizualnego, a reszta - od sponsorów.

Na konferencji prasowej przedstawiono też pierwszą aktorkę, która zagra w filmie. Jest nią Karolina Mikołajczak, której rodzice wylicytowali dla niej rolę epizodyczną podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2011 roku. "Był to dla mnie prezent na 18. urodziny i jestem bardzo szczęśliwa" - powiedziała  Mikołajczak.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu; było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Wojska powstańcze wyzwoliły spod
władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę.

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2011
Zobacz również
Zakończyły się zdjęcia do „Bitwy pod Wiedniem”!
Thriller terrorystyczny o wysadzeniu auli w Opolu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll