PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jeden z najważniejszych spektakli teatralnych Krystiana Lupy, będący sceniczną adaptacją głośnej powieści Thomasa Bernharda "Wymazywanie", od piątku 8 lutego będzie można w całości oglądać w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).

Internetowa premiera "Wymazywania" w portalu nina.gov.pl to kolejna, po cieszącej się ogromną popularnością akcji "Włącz teatr!", propozycja Narodowego Instytutu Audiowizualnego kierowana do miłośników teatru, mająca na celu popularyzację najbardziej wartościowych przejawów polskiej sztuki teatralnej. Wcześniej portal przedstawił już użytkownikom spektakle teatralne i operowe w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Wajdy i Mariusza Trelińskiego.


Stopklatka z rejestracji spektaklu "Wymazywanie" w reż. Krystiana Lupy

Premiera "Wymazywania" ("Auslöschung") - według scenariusza i w reżyserii Krystiana Lupy na podstawie powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda - odbyła się na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie 10 i 11 marca 2001 roku. W czerwcu 2010 roku produkcja została zarejestrowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny, Teatr Dramatyczny oraz Telewizję Polską S.A. Stroną filmową przedsięwzięcia zajął się Adam Sikora.

W spektaklu udział wzięli m.in.: Piotr Skiba (Franz Josef Murau), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Matka), Adam Ferency (Ojciec), Andrzej Szeremeta (Gambetti), Maja Komorowska (Maria), Jolanta Fraszyńska (Cecylia) i Agnieszka Roszkowska (Amalia).

W multimedialnej bibliotece NINATEKA (www.ninateka.pl) udostępniono dotychczas blisko 200 audiowizualnych i audialnych materiałów związanych z teatrem, wśród nich m.in. rejestracje znakomitych spektakli, archiwalne audycje radiowe i telewizyjne, wywiady i rozmowy z twórcami, zwiastuny przedstawień, reportaże i dokumenty poświęcone życiu teatralnemu.       

W serii wydawniczej Narodowego Instytutu Audiowizualnego na DVD ukazały się rejestracje spektakli "Kalkwerk" oraz "Immanuel Kant" Krystiana Lupy na podstawie prozy i dramatu Thomasa Bernharda. 

DR
Narodowy Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  7.02.2013
Zobacz również
BBC stawia na sieć - premiery w internecie przed emisją w tv
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll