Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
W czwartek, 17 marca odbył się pokaz trzech filmów Studia Munka nakręconych w Ukrainie. Projekcjom w Kinie Kultura zarządzanym przez SFP towarzyszyła rozmowa z twórcami i zbiórka PAH na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.
SRozmowa prowadzona przez dziennikarkę radia 357 Beatę Kwiatkowską oscylowała wokół wojny w Ukrainie, odbioru filmów w kontekście ostatnich wydarzeń i o tym jak pomóc teraz Ukraińcom.
ZOBACZ RELACJĘ
Tymur Yaschenko, reżyser "Lwa", wyraził podziw dla ukraińskiej armii i ludzi broniących Ukrainy. Od 12 lat mieszka w Polsce: - Jestem wdzięczny Studiu Munku za to, że pozwoliło mi nakręcić film. Bez tego doświadczenia nie byłbym w stanie zrobić mojego pełnego metrażu "U311 Czerkasy" - powiedział ukraiński tworca. Dodał, że połowa jego aktorów nosi dziś karabiny. - Rosjanie chcą ukraść naszą historię. Na to Ukraina nigdy się nie zgodzi. Wojna obudziła w ukraińskim narodzie potężną energię - dodał. Na pytanie, czy zamierza jako filmowiec dokumentować to, co się teraz dzieje, odpowiedział: - Teraz ważniejsze jest dla mnie to, aby wszyscy przeżyli. Nie chcę być teraz filmowcem, tylko obywatelem i przyjacielem. Chcę pomagać, nie filmować.
Tymur Yaschenko fot. Wojciech Olkuśnik / East News / SFP
Beata Kwiatkowska, Szymon Kapeniak, Tymur Yaschenko fot. Wojciech Olkuśnik / East News / SFP
Szymon Kapeniak, twórca "Molocha", zauważył, że wszystkie trzy filmy pokazane podczas przeglądu, opowiadają o przemocy i jej źródłach. Opowiedział o swoich doświadczeniach z Ukrainy, gdzie kręcił swoją "trzydziestkę". Reżyser zdiagnozował w swoim filmie skutki patriarchatu. Zrozumiał, że w jego filmie zabrakło głosu kobiecej bohaterki Katii.
Głos zabrali także widzowie uczestniczący w pokazie. Pojawiło się wezwanie do zakończenia patriarchatu jako źródła przemocy i wojen. Można było także usłyszeć konstatację, że w tym trudnym czasie wszyscy powinniśmy wykazywać się empatią i umieć zobaczyć potrzebujących wokół siebie.
Podczas przeglądu pokazano nagraną na wideo wypowiedź Dmytro Sukholytkyy'ego-Sobchuka, reżysera "Sztangisty".
Pokazom i rozmowie towarzyszyła zbiórka. Jej wpływy zasilą konto Polskiej Akcji Humanitarnej niosącej pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. W geście wsparcia wszyscy zebrani stanęli na scenie, domagając się zakończenia rosyjskiej wojny w Ukrainie.
Ukraiński wieczór ze studiem Munkafot. Wojciech Olkuśnik / East News / SFP
Pokazane podczas przeglądu trzy filmy zostały zrealizowane w Studio Munka SFP w ramach w ramach wspieranego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu „30 Minut”.
Maja Komorowska fot. Wojciech Olkuśnik / East News / SFP
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
LK
SFP
Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022
Pięć filmów nominowanych za najlepsze zdjęcia
Wystawa „Mariusz Wilczyński. Zabij to…” w Zachęcie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025