PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.06.2021
Ruszyła długo oczekiwana wystawa "Bez końca", którą Narodowe Centrum Kultury Filmowej uczciło 80. rocznicę urodzin wielkiego polskiego reżysera. Multimedialnej wystawie poświęconej reżyserowi, towarzyszą spotkania z artystami współpracującymi z reżyserem, okolicznościowe publikacje i wydarzenia towarzyszące, jak np. odsłonięcie gwiazdy Mai Komorowskiej na Piotrkowskiej. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest głównym partnerem organizacyjnym wystawy.

-  Jestem wdzięczna kapitule i miastu Łodzi, przeszłam tu, zobaczyłam te gwiazdy, to piękna tradycja, Łódź jest w końcu miastem filmowym - komentowała na gorąco Maja Komorowska. - Jestem bardzo poruszona tą wystawą. Zobaczyłam na razie niewiele, ale jeśli ktoś mieszka w Łodzi, może tu przychodzić i oglądać. Mogę powiedzieć, że przyjaźniłam się z Krzysztofem Kieślowskim, bardzo często o nim myślę, brakuje mi go, zastanawiam się, co by powiedział, jak zareagował... On był niepowtarzalny, bo nigdy nie "konwersował". U niego każde spotkanie, nawet przelotem, miało sens, naprawdę interesował się drugim człowiekiem. Nie widziałam jeszcze takiej wystawy, jak ta - dodała.



- Dla mnie Maja Komorowska to ogromna spuścizna intelektualna polskiego kina, umiejętność łączenia różnych tradycji aktorskich, w teatrze - pracowała z Grotowskim, Axerem, Lupą,w kinie: z Zanussim, Wajdą, Kieślowskim. Trudno wyobrazić sobie zawód bardziej oparty na sprzeczności niż zawód aktorski i umieć to wszystko pogodzić ze sobą, być spójnym w tej wypowiedzi. To wielkie osiągnięcie Mai Komorowskiej - mówi w rozmowie z naszym serwisem Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej i twórca wystawy.




Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało dla chętnych wyjazd do centrum EC1, gdzie znajduje się ekspozycja. Obecni na wernisażu podkreślają oryginalność i bogactwo ekspozycji, która ukazuje Kieślowskiego na wielu poziomach. - Chcieliśmy połączyć elementy multimedialne, które pozwalają nam pokazać audiowizualność, film w niebanalny sposób, taki, który jest niedostępny w domu. Film w przestrzeni wystawienniczej musi rozchodzić się po ścianach, w kombinacjach dźwięku i obrazu. A do tego dodaliśmy komponenty materialne - scenariusze,listy, które Kieślowski pisał w czasie przygotowywania się do realizacji filmu i nagrody, które dostał na festiwalach - mówił Rafał Syska. - Był to człowiek obdarzony wielką empatią, miał dużą umiejętność przyglądania się drugiej osobie, a z drugiej strony był intelektualistą, stworzył bardzo kompletny obraz świata i człowieka. W wielu swoich wypowiedziach, także tych pozafilmowych, pokazywał siebie jako człowieka, który ma bardzo głęboki namysł nad wszelkimi problemami prezentowanymi w swoich filmach. Namysł nad tym,w jaki sposób rozumieć człowieka, kwestie etyczne, jak ważna jest kwestia dialogu, rozmawiania ze sobą i nieoceniania się nawzajem.


Wystawa ruszyła 26 czerwca 2021, wystarczy więc wsiąść do pociągu i wysiąść na dworcu Łódź Fabryczna, skąd już jest dosłownie parę kroków do EC1. Narodowe Centrum Kultury Filmowej przez najbliższe trzy miesiące przygotowuje również wiele atrakcji i wydarzeń towarzyszących. Planowane są między innymi: warsztaty z eseju filmowego oraz zajęcia z fotografii. Swoim patronatem wydarzenie objęła Maria Kieślowska – wdowa po naszym wielkim artyście, obecna także na wernisażu.


Irena Strzałkowska, Maria Mamona, Artur Barciś, Andrzej Pągowski

  Główny partner wystawy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Partnerzy wystawy: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi
Patronat medialny: Czasopismo „Ekrany”, Czasopismo KINO, Telewizja TOYA, Łódź Miasto Filmu UNESCO
Wystawa zrealizowana ze środków: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Miasta Łodzi – projekt Łódź  Miasto  Filmu UNESCO
Wsparcia w realizacji wystawy udzieliły następujące instytucje: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi, Muzeum Narodowe w Krakowie



Foto: Borys Skrzyński / SFP

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2021
Zobacz również
Piotr Kamler – tworząc własną rzeczywistość
46. FPFF. Platynowe Lwy dla Agnieszki Holland
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll