PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal odbędzie się od 4 do 18 września w siedmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Część z filmów zostanie następnie pokazana w trakcie odsłony online - od 19 września do 4 października. Dzisiaj na stronie festiwalu mdag.pl został opublikowany pełny program części kinowej, prezentujący niemal 150 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata.
W tym roku program jest naszpikowany tytułami, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”. W tym roku w programie pojawiają się cztery nowe sekcje - Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. Stanowią odpowiedź na trendy wśród twórców dokumentalnych, które stały się wyraźne w ciągu ostatniego roku. Program festiwalu tworzą także sekcje niezmienne cieszące się ogromnym zainteresowaniem publiczności: Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca czy Mistrzowie kina. Wspólnie z Amnesty International Polska po raz kolejny zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu o prawach człowieka w ramach sekcji Człowiek w kinie. Na uwagę zasługuje także sekcje Klimat na zmiany, prezentująca filmy ekologiczne. Do najlepszego z nich trafi statuetka Green Warsaw Award, sponsorowana przez m.st. Warszawy.
Nie da się wyrazić złożoności i bogactwa tegorocznego programu w kilku słowach. Żeby lepiej zrozumieć mnogość poruszanych przez dokumentalistów problemów, można posłużyć się skrajnymi przykładami, które pojawiają się w festiwalowych filmach. Widzowie odwiedzą z twórcami najodleglejsze zakątki świata - kongijską Kinszasę („System K”), niezdobyty szczyt Himalajów („Ściana cieni”) czy Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino”). Poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów - wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupę („Spróbujmy skoczyć do studni”), dziewczynę, którą nigdy nie była w teatrze („Dramatyczny rok”), złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”) ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”). Zrozumieją procesy kształtujące świat - kulisy działania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos („Davos. Centrum świata”), mechanizmy gentryfikacji („Ulica Gentryfikcji 1”) czy niszczącą życie społeczne korupcję („Kolektyw”). Zobaczą wpływ człowieka na środowisko - niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”). W końcu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – fanatyczni katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), wracający do duchowych korzeni Chińczycy („Konfucjańskie marzenia”), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”) czy mieszkańcy przechodzącej konserwatywną rewolucję Brazylii („Wiara i furia”). To jedynie ułamek spośród filmów, które zostaną pokazane w tym roku podczas Millennium Docs Against Gravity. Zwiastuny filmów można obejrzeć na kanale Youtube festiwalu.
 
Skandal. Ewenement Molesty, Docs Against Gravity

Quebonafide: Romantic Psycho Film, Docs Against Gravity

Niezwykli goście tegorocznego festiwalu
Wśród gości, którzy odwiedzą tegoroczny festiwal, należy wymienić dwie osoby, które wygłoszą swoje wykłady mistrzowskie. Pierwszą z nich jest wybitny reżyser kina dokumentalnego Hubert Sauper, którego „Koszmar Darwina” (2004) otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz nominację do Oscara. Z kolei film „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” (2014) został nagrodzony Nagrodą Banku Millennium - Grand Prix Millennium Docs Against Gravity. W tym roku w czasie festiwalu oprócz dwóch wspomnianych wyżej tytułów, zostanie zaprezentowany najnowszy film mistrza, będący zapisem podróży do Hawany - „Epicentrum”. Sauper wygłosi wykład mistrzowski, opowiadając o swojej niepowtarzalnej metodzie pracy i empatycznym spojrzeniu na bohaterów, którzy cierpią z powodu przemocy symbolicznej, politycznej i ekonomicznej. 


Drugi gość festiwalu, Jan Grarup, opowie podczas wykładu mistrzowskiego o fotografii - starzej siostrze kina. Wybitny korespondent wojenny jest bohaterem filmu „Fotograf wojny” Borisa Bertrama, pokazującego jego pracę, ale też trudny moment w życiu prywatnym. Spotkaniu z Grarupem oraz jego wykładowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć „Nasze codzienne ludobójstwa” zorganizowana w przestrzeni kina Iluzjon.

Pełny program festiwalu można już teraz zobaczyć tutaj.



MM
Informacja prasowa Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  19.08.2020
Zobacz również
Zakończyły się zdjęcia do "Szczęścia chodzą parami"
"Supernove" lato. Film Kruhlika w dystrybucji międzynarodowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll