PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wtorkowe popołudnie przyniosło wernisaże wystaw "Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy" oraz "Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle". Kuratorzy zapraszają nas do nieznanego świata mistrzów polskiego kina. Obie kolekcje będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni do 30 czerwca. Tej propozycji 37. Gdynia Film Festival naprawdę nie można przegapić.

"Byłem średnim uczniem, bo do nauki się nie przykładałem. Pociągał mnie sport i kino" - czytamy słowa samego Jerzego Kawalerowicza umieszczone tuż przy ekspozycji przedstawiającej jego szkolne świadectwo. Geniusz X muzy faktycznie nie był najlepszym uczniem: oceny dostateczne przeplatają się z jedną niedostateczną, bodaj z języka niemieckiego. A jednak Andrzej Wajda powiedział o nim: "Był dla nas mistrzem kina". To właśnie ta krótka, a jakże trafna myśl wita zwiedzających tuż przy wejściu na wystawę. Kuratorka Krystyna Zamysłowska oraz współpracujący z nią Stanisław Zawiśliński zadbali o to, abyśmy mogli zbliżyć się do świata Kawalerowicza nie za pośrednictwem dobrze znanych kadrów z jego arcydzieł, ale poprzez unikatowe fotografie (także z prywatnych archiwów), fragmenty wypowiedzi jego samego oraz jego współpracowników oraz przez multimedia i plakaty. Nim się spostrzeżemy, trafiamy do innego, magicznego uniwersum szkiców do "Matki Joanny od Aniołów", wspomnień reżysera z Instytutu Filmowego w Krakowie, gdzie zetknął się m.in. z Romanem Ingardenem, a także z planu "Celulozy", gdy na świat przyszedł jego syn. W inne czasy i inne miejsca przenoszą nas też m.in. gigantyczne włoskie plakaty do "Faraona" czy canneńskie do "Matki Joanny od Aniołów". W Gdyni kolekcja rozpoczyna swoją podróż po Polsce i świecie. Uzupełnia ją katalog-album o tym samym tytule oraz film "Whisky z mlekiem" Kacpra Lisowskiego o życiu mistrza.


"Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy", fot. M. Gąsecka

Festiwal jest również przystankiem na drodze ekspozycji o Jerzym Hoffmanie. Krystyna Zamysłowska razem z Piotrem Kuleszą, Mirosławem Gumińskim i Stanisławem Zawiślińskim i w tym przypadku zrobili wszystko, by poznać mniej znane lub trochę zapomniane oblicza autora "Potopu". Wystawę otwierają nie tylko wspominki z jego dzieciństwa, ale i zdjęcia oraz pocztówki z czasów jego moskiewskich studiów w Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii. Nie brakuje też fotosów odsyłających do jego dokumentów (m.in. "Uwaga, chuligani" czy "Jaś i Małgosia") czy żartów z planu "Gangsterów i filantropów". Są też i plakaty. "Pan Wołodyjowski" - "Il Settimo Flagello" podbił m.in. Włochy.  Ekspozycja nie byłaby pełna, gdyby nie przedstawiała słów i wspomnień samego artysty. Zdradza on m.in. swoje studenckie marzenia o "Trylogii", opowiada o innych wyzwaniach i sukcesach.


Plakat filmu "Znachor", fot. GFF

Kuratorzy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, którzy stoją za obydwoma projektami, nie po raz pierwszy zabierają nas w podróż śladami legend naszego kina. Wcześniej Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza zmierzyli się m.in. z Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim. Hoffman oraz Kawalerowicz nie zamykają ich poszukiwań. W planach mają już kolejne wystawy. Nazwisk jednak jeszcze nie zdradzają.

galeria>>>
Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Gdynia: Trzaskalski o konflikcie artystycznym i rodzinnym
Gdynia: Ile Magika jest w Magiku? [video]
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll