PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Poznaliśmy oba składy jurorskie oraz szczegółowy program festiwalu w Gdyni. Kolejna edycja imprezy startuje już 7 maja.

128 filmów krótko- i długometrażowych, czyli w sumie 206 projekcji, 15 paneli i spotkań, 11 jurorów w dwóch składach, wieczorne koncerty w klubie festiwalowym –  program 37. Gdynia Film Festival jest wyładowany po brzegi. Do dwóch głównych obiektów festiwalowych, czyli Teatru Muzycznego oraz Multikina, dołączyły kolejne dwa: kino Grom na gdyńskim Oksywiu, które będzie gościć wydarzenia w ramach sekcji Gdynia Dzieciom oraz Klub Filmowy przy ul. Waszyngtona 1, gdzie odbędą się pokazy w ramach Konkursu Młodego Kina i Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego.

- W tym roku będziemy mieć w programie dużą amplitudę: wiekową i finansową. – zapowiedział Michał Chaciński, Dyrektor Artystyczny festiwalu. O Złote Lwy walczą filmy twórców z dorobkiem, jak Marek Koterski i Waldemar Krzystek oraz debiutantów jak Maria Sadowska czy Filip Marczewski. Zrobiona za kilkanaście tysięcy fabuła Tomasza Wasilewskiego "W sypialni" konkurować będzie z międzynarodową koprodukcją Agnieszki Holland "W ciemności". – Cieszę się, że nie ma podziału pokoleniowego ani pokoleniowej przepaści. – dodał Chaciński. Zapytany o to, czy ostatecznie do Konkursu Głównego dołączy jeszcze jeden film odpowiedział, że chce aby to pozostało niespodzianką, bo prace nad ukończeniem czternastego tytułu mają trwać do 9 maja i wtedy też poznamy ostateczny skład Konkursu Głównego.


Michał Chaciński, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, fot. Konrad Dobrzyński
 
- Polskie kino wyszło z kryzysu, jest na ścieżce rozwojowej – powiedział Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konferencji prasowej.  - Selekcja filmów w tym roku nie była łatwa. Na szczęście, bo to oznacza, że było z czego wybierać. Minister dodał, że rodzime filmy cieszą się coraz większą popularnością wśród polskiej publiczności. W 2011 roku obejrzało je w sumie 11,8 miliona widzów, a w ciągu pierwsze kwartału 2012 już 3 miliony. – To sytuacja bez precedensu w Europie. W innych krajach, takich jak Niemcy, Włochy czy Francja tendencja jest odwrotna – coraz mniej widzów ogląda krajowe produkcje, a coraz więcej hollywoodzkie. – podsumował Zdrojewski.


Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury, Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu, fot. Konrad Dobrzyński

Oprócz filmów najnowszych, w programie festiwalu znalazły się też starsze, szerzej nieznane tytuły, w tym dwa filmy telewizyjne w reżyserii Stanisława Różewicza"Piwo" i "Na melinę". Projekcje, masterclassy, prezentacje techniczne filmów mają pozwolić nam chwalić się polskim kinem, zapowiedział Chaciński. Ważnym wydarzeniem branżowym będą warsztaty prowadzone przez guru scenarzystów Syda Fielda oraz script doctora Christophera Voglera. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Field ze względów zdrowotnych nie zasiądzie w jury.
W programie 37. Gdynia Film Festival znalazły się też spotkania między innymi „Kino kreci literaturę”, „Psychologia osiągnięć dla świata filmu”, wystawa „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”, „Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym festiwalu. Na specjalnej stronie festiwalowej będziecie mogli przeczytać najświeższe informacje na temat imprezy, gorące komentarze krytyków filmowych, zapowiedzi wszystkich wydarzeń, recenzje, wywiady z twórcami i gośćmi festiwalu.

Ola Salwa
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
W Gdyni będzie jazz
Festiwal w Gdyni: Kędzierzawska na czele jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll