PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Janusz Łęski

Janusz Łęski
URODZONY: 12 luty 1930, Radomsko
ZMARŁ: 01 styczeń 2022 w wieku 91 lat, Warszawa
Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Filmografia
 PION REŻYSERSKI (12)
1990
Janka
Reżyser
1982
Na tropach Bartka
Reżyser
1980
Rodzina Leśniewskich
Reżyser
1973
Sobie król
Reżyser
1971
Na przełaj
Reżyser
1969
Zbyszek
Współpraca
1969
Tamań (TV)
I Asystent reżysera, II Reżyser
1968
Wniebowstąpienie
Współpraca
1967
Ja gorę (TV)
Współpraca
1967
Szach i mat (TV)
Współpraca
1967
Ślepy tor (TV)
Współpraca
1958
Miasteczko
Reżyser
 SCENARIUSZ (6)
1990
Janka
Scenariusz
1982
Na tropach Bartka
Scenariusz
1982
Na tropach Bartka
Scenariusz
1980
Rodzina Leśniewskich
Scenariusz
1958
Miasteczko
Scenariusz
1958
Miasteczko
Na podstawie
 AKTOR (3)
1972
Ten okrutny nikczemny chłopak
reżyser
1963
Liczę na wasze grzechy
Reżyser Krzysztof Kłodzki (nie występuje w napisach)
1958
Miasteczko
Ksiądz (nie występuje w napisach)
Opis
Dzieciństwo spędził na wsi, w Bielikach, w majątku rodziców. Zapamiętane z tamtego okresu obserwacje niejednokrotnie wykorzystał w swojej twórczości. W gimnazjum w Radomsku grywał i reżyserował w teatrze szkolnym. Wtedy narodziło się jego zamiłowanie do reżyserii. Studiował ją w latach 1949-1956 w PWSF w Łodzi, pod kierunkiem m.in. prof. Antoniego Bohdziewicza, rozstawszy się z podjętymi wcześniej studiami prawniczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1955 r. został asystentem reżysera Jana Fethkego, który realizował popularną komedię „Irena do domu!”. Jako samodzielny reżyser filmowy zadebiutował w 1958 r. dwiema z czterech nowel „Miasteczka”. Do tego pesymistycznego filmu wprowadzono, pod naciskiem cenzury, krzepiące poprawki. Na podobne trudności natrafiły dwa inne filmy Łęskiego dla dorosłych, nakręcone, podobnie jak nowele z Miasteczka, według scenariuszy Andrzeja Mularczyka, tyle że dla telewizji – „Na przełaj” (1971) i „Sobie król” (1973). Perturbacje te skłoniły reżysera do przerzucenia się na twórczość dla dzieci i młodzieży. Kultowa, jak wyraziła się Agata Młynarska, „Rodzina Leśniewskich” (serial i film kinowy) opowiadała o sympatycznej warszawskiej familii z czwórką dzieci. Dziecięcy bohaterowie serialu „Kłusownik” oraz jego wersji kinowej – filmu „Na tropach Bartka” – podczas wakacji w stadninie koni zaprzyjaźnili się ze zwierzętami i pomogli zdemaskować przestępcę: tytułowego kłusownika. Przyjaźń dzieci i zwierząt była też jednym z głównych wątków pogodnych seriali „Przygrywka” i „Urwisy z Doliny Młynów”. Ten drugi powstał w koprodukcji z Westdeutscher Rundfunk, podobnie jak jego dalszy ciąg: „Klementynka i Klemens – gęsi z Doliny Młynów”, a także adresowany do widowni młodzieżowej serial i film „Janka”, z pamiętną rolą Agnieszki Krukówny, ukazujący rywalizację dwóch band nastolatków z lat międzywojennych i problemy wieku dorastania.

Janusz Łęski, który jest także współscenarzystą, a w przypadku „Urwisów…”, „Klementynki…” i „Janki”– scenarzystą swoich seriali i filmów dziecięco-młodzieżowych, tak dziś podsumowuje ten rozdział własnej twórczości: „Realizując filmy dla młodych widzów, starałem się wnieść na ekran uśmiech, radość, szlachetność i dobro. Albowiem właśnie te wartości – jestem o tym głęboko przekonany – towarzyszą nam, gdy wchodzimy w świat”.
W Niemczech „Urwisy…”, „Klementynka…” i „Janka” są znane także z książek Janusza Łęskiego, które ukazywały się tam w wielotysięcznych nakładach.


W 1979 roku Janusza Łęskiego uhonorowano nagrodą im. W. Pietrzaka, natomiast w 1981 roku otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. Ponadto jest laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych (2011). Podczas II wojny światowej bohatersko bronił ojczyzny, za co odznaczono go Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był uczestnikiem Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Zgrupowaniu "Metal" w Radomsku (legitymacja kombatancka numer 002334 wydana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w dniu 16.08.1991 roku).


opis redakcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll