PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Gdynia Dzieciom to jedna z najpopularniejszych i najstarszych sekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Podczas jubileuszowej, 15. edycji programu widzowie zapoznają się z najnowszymi polskimi filmami dla dzieci i młodzieży a także z klasyką polskiego kina familijnego oraz z wybranymi pozycjami kina światowego.
Sekcja wystartowała w poniedziałek pokazem „PorwaniaStanisława Jędryki. W ten sposób organizatorzy pragnęli uczcić przypadające w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny twórcy takich filmowych hitów dla dzieci i młodzieży, jak „Wakacje z duchami”, Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Przed seansem zgromadzoną młodzież powitał Dyrektor FPFF Leszek Kopeć oraz Andrzej Roman Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP. - Bardzo cenię sobie sekcję Gdynia Dzieciom, której wielu festiwalowych widzów nie dostrzega. Tymczasem od 15 lat program dziecięco-młodzieżowy ogląda u nas od 6 do nawet 8 tys. widzów. Wielu z nich wraca do nas jako wolontariusze czy uczestnicy Festiwalu. Dlatego Gdynia Dzieciom to nie tylko sekcja towarzysząca Festiwalowi, ale przede wszystkim ważny program edukacyjny, który kształtuje najmłodszą widownię i zaraża pasją do kina – mówi o sekcji Leszek Kopeć.

Głównym organizatorem odbywającej się od 2004 roku sekcji Gdynia Dzieciom jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Od kilku lat, dzięki ożywieniu produkcji filmowej dla młodej widowni, sekcja prezentuje najnowsze osiągnięcia tego nurtu kina polskiego, filmy krótkometrażowe nagradzane na najważniejszych światowych filmowych festiwalach oraz fabularne filmy kinowe.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

Młoda widownia obejrzy m.in. "Tarapaty" w reżyserii Marty Karwowskiej, film, który w zeszłym roku prezentowany był w Konkursie Inne Spojrzenie i który w kinach obejrzało ponad 318 tys. osób. W programie znalazły się również najnowsze filmy animowane dla dzieci, w tym tak znane tytuły, jak proponowane przez Studio Filmów Rysunkowych filmy z serii „Kuba i Śruba”, „Basia” gdańskiej Grupy Smacznego, „Żubr Pompik” z EGoFILM, „Rodzina Treflików”– animowany musical Marka Skrobeckiego ze Studia Trefl czy „Baśnie i bajki polskie” – produkcje Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych autorstwa znakomitych artystów animacji: Roberta Turło, Andrzeja Kukuły, Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz i innych.

  - Działania na rzecz filmu dla młodej widowni, podejmowane przez ostatnie lata przez środowisko filmowe i Polski Instytut Sztuki Filmowej przyniosły pozytywne efekty. Koło zamachowe ruszyło – mówi Andrzej Jasiewicz. - Publiczność wróciła na polskie filmy do kin, a nasze seriale animowane sprzedawane są do dziesiątek kanałów telewizyjnych na całym świecie.

W programie Gdynia Dzieciom znalazł się ponadto zestaw popularnych pełnometrażowych filmów familijnych polskiej produkcji („Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa” Wiktora Skrzyneckiego, "Na tropach Bartka" Janusza Łęskiego, „Skutki noszenia kapelusza w maju” Krystyny Krupskiej-Wysockiej, "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" Kazimierza Tarnasa). Najmłodsi obejrzą również odcinki cieszącego się ogromnym powodzeniem serialu „Miś Fantazy” z poznańskiego TVSFA.

Edukacyjny charakter realizowanego od piętnastu lat cyklu Gdynia Dzieciom podkreśla specjalnie przygotowany na tę okazję zestaw Edukacja Filmowa Młodych Widzów, złożony z filmów animowanych autorstwa laureatów Legnickiej Akademii Filmu Animowanego oraz krótkometrażowego filmu „Cinema Adventure” z udziałem uczniów American School in Gdynia.

Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych od klasyki po filmy współczesne, prezentowane w ramach Panoramy Kina Światowego. Gdynia Dzieciom to również warsztaty filmowe. W tym roku proponujemy warsztaty dubbingowe, na których uczestnicy zmierzą się ze sztuką podkładania głosu pod postaci filmów animowanych, prezentowanych na małym i dużym ekranie. Gdynia Dzieciom jest organizowana przez SFP we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Program dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Albert Kiciński
Gdynia Dzieciom
Ostatnia aktualizacja:  27.04.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Kreatywni dziękują Europosłom za Dyrektywę
43. FPFF. Na otwarcie epicki film Filipa Bajona
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll