PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Tadeusz Konwicki, Janusz Łęski, Wojciech Krysztofiak, Zdzisław Kudła, Jerzy Blaszyński i Stanisław Manturzewski otrzymali 19 grudnia w Warszawie nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP) za całokształt osiągnięć artystycznych.

- Od sześciu lat honorujemy nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich naszych kolegów, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój i chwałę naszej kinematografii, a przez festiwale filmowe, przez ministrów kultury nie byli specjalnie rozpieszczani nagrodami. W ten sposób chcemy wyrazić im swoją wdzięczność  - powiedział, wręczając nagrody, prezes SFP Jacek Bromski.


Jacek Bromski z laureatami Nagród SFP, fot. Kuźnia Zdjęć

Laureaci nagrody to zasłużeni twórcy filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych dla młodzieży i dla dorosłych.

Tadeusz Konwicki (ur.1926) pisarz, reżyser, współtwórca polskiej szkoły filmowej i mistrz kina autorskiego napisał scenariusze: "Zimowego zmierzchu", "Matki Joanny od Aniołów, "Faraona","Jowity", "Austerii" i "Kroniki wypadków miłosnych".

Jako reżyser debiutował filmem "Ostatni dzień lata" (1958). Później wyreżyserował: "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko", "Dolina Issy" i "Opowieść o "Dziadach"Adama Mickiewicza. "Lawa".

Filmy Konwickiego zdobywały nagrody na międzynarodowych festiwalach w Edynburgu, Mannheimie, San Remo i Wenecji, a także w Gdyni i w Łagowie. W jego imieniu nagrodę odebrała córka Maria Konwicka.


Jacek Bromski i Maria Konwicka, fot. Kuźnia Zdjęć

Janusz Łęski (ur. 1930) jest znany z popularnych seriali dla dzieci i młodzieży: "Rodzina Leśniewskich", "Urwisy z Doliny Młynów" i "Janka". Studiował w latach 1949-1956 w PWSF w Łodzi, pod kierunkiem m.in. prof. Antoniego Bohdziewicza.

W 1955 r. został asystentem reżysera Jana Fethkego, który realizował popularną komedię "Irena do domu!". Jako samodzielny reżyser filmowy zadebiutował w 1958 r. Wyreżyserował też seriale "Przygrywka", "Urwisy z Doliny Młynów". "Klementynka i Klemens - gęsi z Doliny Młynów". Jest autorem   lub współautorem ich scenariuszy.

Wojciech Krysztofiak (ur. 1917), scenograf jest autorem dekoracji m.in. do "Pana Wołodyjowskiego" przedstawiającej twierdzę w Kamieńcu. Szlify scenografa zdobywał w teatrach m.in. pod kierunkiem reżysera i aktora Aleksandra Węgierko. Po wojnie znalazł się w Łodzi, gdzie studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

Uczestniczył w powstawaniu zarówno łódzkiej, jak i wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W WFDiF w Warszawie stworzył Wydział Budowy Dekoracji i był od września 1959 r. do maja 1962 r. jego pierwszym kierownikiem. W łódzkiej wytwórni wzniósł wiele lat później największą dekorację w jej historii, ukazującą Sejm II RP w "Śmierci prezydenta"Jerzego Kawalerowicza

Jest autorem scenografii m.in. do filmów: "Gromada" Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Sumerskiego,
"Mąż swojej żony" Stanisława Barei, "Potop" Jerzego Hoffmana, "Niedzielne dzieci" Agnieszki Holland, "Śmierć prezydenta" i "Faraon" Jerzego Kawalerowicza.

Zdzisław Kudła (ur.1937) jest twórcą filmów animowanych. Szczególnie znane jego filmy to: "Gwiazda Kopernika", "Porwanie w Tiutiurlistanie" i kilka odcinków serialu "Bolek i Lolek". Tworzył też animowane filmy dla dorosłych: "Arena", "Bruk", "Syzyf" i "Szum lasu".

Studiował malarstwo na ASP w Krakowie. Po studiach, w 1963 r. trafił do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i pracował w nim 47 lat. Przeprowadził studio przez okres transformacji i zmian w technologii produkcji filmów animowanych - z rękodzieła i taśmy światłoczułej na grafikę komputerową, cyfrową rejestrację obrazu i stereofonię

Nagrodę odbiera Zdzisław Kudła, fot. Kuźnia Zdjęć

Jerzy Blaszyński (ur.1928) jest dźwiękowcem, który współtworzył ponad 60 filmów kinowych i seriali
telewizyjnych. Nagrał m.in. dźwięk do pionierskich stereofonicznych superprodukcji polskiej kinematografii z lat 70. - "Potop" oraz "Noce i dnie". W latach 1952-1970 kierował Wydziałem Techniki Dźwięku i Montażu w łódzkiej WFF, gdzie stworzył i bogato wyposażył Studio Dźwięku, zwane od jego nazwiska "Pałacem Pod Blachą". Urządził m.in. basen do nagrywania dźwięków podwodnych. Blaszyński był operatorem dźwięku filmów Jerzego Hoffmana i Jerzego Antczaka. W jego imieniu nagrodę odebrał w poniedziałek syn - Krzysztof Blaszyński.

Stanisław Manturzewski (ur.1928) jest scenarzystą, reżyserem i aktorem. Jest autorem scenariuszy do 17 filmów dokumentalnych. Są wśród nich filmy Danuty Halladin, duetu Jerzy Hoffman-Edward Skórzewski (specjalnie dla nich przeniknął do pewnej śląskiej sekty religijnej, by mogli nakręcić o niej "Dwa oblicza Boga"),Ireny Kamieńskiej i Andrzeja Titkowa.

Wyreżyserował sześć dokumentów: "Jastrzębie", "W tym szaleństwie", "Sęki i drzazgi", "Więcej światła", "Żnin - Paryż - Wenecja, czyli sceny z życia prowincji", "Himilsbach - prawdy, bujdy, czarne dziury".

Manturzewski współpracował z Polską Kroniką Filmową, grał w filmach fabularnych (m.in. w "Klinczu" Piotra Andrzejewa, "Choince strachu" Tomasza Lengrena, "Helu" Kingi Dębskiej i niemal wszystkich, jakie nakręcił Piotr Szulkin). Zagrał w dokumentach o sobie - "Prawdzie naprawdę prawdziwej" Marcina Klingera i "Mantu...Wolnym człowieku" Rafała Glińskiego.


Prezes SFP Jacek Bromski i Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz, fot. Kuźnia Zdjęć

SFP przyznaje nagrody co roku od 2007 r. za "wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii". Założeniem jest, że trafiają one w ręce nie tylko najbardziej widocznych i rozpoznawanych twórców filmów - reżyserów, operatorów - ale także tych, których praca jest mniej widoczna, a równie cenna, czyli np. dźwiękowców, montażystów czy scenografów.

Portalfilmowy.pl szczegółówo pisał o nagrodzonych twórcach podczas Gali Rozdania Nagród SFP 19 grudnia.

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2012
Zobacz również
ESoDoc dla ekologów i obrońców praw człowieka
TVN i CANAL+ - początek wyczekiwanej fuzji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll