PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Rodzina Leśniewskich”, „Urwisy z Doliny Młynów”, „Janka”. W latach 70. i 80. te seriale przyciągały przed telewizory wielomilionową publiczność dziecięco-familijną. Ich twórca, Janusz Łęski, jeden z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 12 lutego obchodzi 90. urodziny.
Świetny reżyser! Z olbrzymim wyczuciem kina. Z olbrzymim wyczuciem publiczności. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogliśmy razem pracować. Tęsknię za tą współpracą. Tak mówi o Januszu Łęskim wybitny aktor Krzysztof Kowalewski, który grał w tych serialach, a także w kontynuacji „Urwisów…”: „Klementynce i Klemensie – gęsiach z Doliny Młynów”. Janusz Łęski urodził się 12 lutego 1930 r. w Warszawie. Ochrzczony w Radomsku, dzieciństwo spędził na wsi, w Bielikach, w majątku rodziców. Zapamiętane z tamtego okresu obserwacje niejednokrotnie wykorzystał w swojej twórczości. W gimnazjum w Radomsku grywał i reżyserował w teatrze szkolnym. Wtedy narodziło się jego zamiłowanie do reżyserii.
 
Studiował ją w latach 1949-1956 w PWSF w Łodzi, pod kierunkiem m.in. prof. Antoniego Bohdziewicza, rozstawszy się z podjętymi wcześniej studiami prawniczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1955 r. został asystentem reżysera Jana Fethkego, który realizował popularną komedię „Irena do domu!”. Jako samodzielny reżyser filmowy zadebiutował w 1958 r. dwiema z czterech nowel „Miasteczka”. Do tego pesymistycznego filmu wprowadzono, pod naciskiem cenzury, krzepiące poprawki. Na podobne trudności natrafiły dwa inne filmy Łęskiego dla dorosłych, nakręcone, podobnie jak nowele z „Miasteczka”, według scenariuszy Andrzeja Mularczyka, tyle że dla telewizji – „Na przełaj” (1971) i „Sobie król” (1973). Perturbacje te skłoniły reżysera do przerzucenia się na twórczość dla dzieci i młodzieży.

Kultowa, jak wyraziła się Agata Młynarska, „Rodzina Leśniewskich” (serial i film kinowy) opowiadała o sympatycznej warszawskiej familii z czwórką dzieci. Dziecięcy bohaterowie serialu „Kłusownik” oraz jego wersji kinowej – filmu „Na tropach Bartka” – podczas wakacji w stadninie koni zaprzyjaźnili się ze zwierzętami i pomogli zdemaskować przestępcę: tytułowego kłusownika. Przyjaźń dzieci i zwierząt była też jednym z głównych wątków pogodnych seriali „Przygrywka” i „Urwisy z Doliny Młynów”. Ten drugi powstał w koprodukcji z Westdeutscher Rundfunk, podobnie jak jego dalszy ciąg: „Klementynka i Klemens – gęsi z Doliny Młynów”, a także adresowany do widowni młodzieżowej serial i film „Janka”, z pamiętną rolą Agnieszki Krukówny, ukazujący rywalizację dwóch band nastolatków z lat międzywojennych i problemy wieku dorastania.
Janusz Łęski, który jest także współscenarzystą, a w przypadku „Urwisów…”, „Klementynki…” i „Janki” – scenarzystą swoich seriali i filmów dziecięco-młodzieżowych,  tak dziś podsumowuje ten rozdział własnej twórczości: Realizując filmy dla młodych widzów, starałem się wnieść na ekran uśmiech, radość, szlachetność i dobro. Albowiem właśnie te wartości – jestem o tym głęboko przekonany – towarzyszą nam, gdy wchodzimy w świat.

W Niemczech „Urwisy…”, „Klementynka…” i „Janka” są znane także z książek Janusza Łęskiego, które ukazywały się tam w wielotysięcznych nakładach.

Janusz Łęski jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.02.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Zwiastun do animacji "Jakub, Mimmi i gadające psy"
Walentynki w kinie Kultura trwają cały weekend!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll