PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Uwiódł mnie humor tekstu, który jest znakomitym materiałem dla pary aktorów i satyrą na seksizm - tak Roman Polański tłumaczył, dlaczego zekranizował sztukę Davida Ivesa "Wenus w futrze".

Pytany, czy zamierza odwiedzić wkrótce nasz kraj i czy jest szansa, że weźmie udział w polskiej premierze "Wenus w futrze", Roman Polański odpowiedział: "Nie mam w tej chwili w planie podróży do Polski i nie wiem, na kiedy planowana jest premiera mojego filmu".


Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner w filmie "Wenus w futrze". Fot. estival-cannes.fr

Półtoragodzinna "Wenus w futrze" (najkrócej trwający film w tegorocznym konkursie głównym na MFF w Cannes) to pierwszy w pełni francuskojęzyczny film Polańskiego od czasu "Lokatora", który reżyser nakręcił 37 lat temu. Jest to ekranizacja sztuki amerykańskiego dramaturga Davida Ivesa, która najpierw była wystawiana na 0ff-Broadwayu, a rok temu zeszła z afiszy broadwayowskich teatrów. Swoją tematyką sztuka nawiązuje do erotycznej powieści Leopolda von Sacher-Masocha napisanej pod tym samym tytułem, co film i dzieło sceniczne.

"Wenus w futrze" ("Venus in Fur"/"La Venus a la fourrure") jest koprodukcją francusko-polską. Bohaterami są Thomas i Vanda. Thomas, reżyser, poszukuje do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jednak jego wymagań. Kiedy, zrezygnowany, już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii. Początkowo wszystko wskazuje na to, że będzie ona ucieleśnieniem wszystkich bolączek Thomasa. Jest bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę, a reżyser szybko traci dla niej głowę. W główne role w filmie wcielili się Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Muzykę skomponował Alexandre Desplat.


.

MZ
PAP/ www.hitfix.com
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2013
Zobacz również
Światy dwuwymiarowe
Podróże w czasie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll