PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FABUŁA
  17.04.2012
Reżyser Robert Gliński, rektor łódzkiej filmówki, autor nagradzanych filmów "Wszystko, co najważniejsze", "Cześć, Tereska" i "Świnki" kończy dziś 60 lat.

Urodził się 17 kwietnia 1952 r. w Warszawie. W roku 1979 ukończył studia na wydziale reżyserii łódzkiej filmówki. W 1983 r. zrealizował debiut fabularny "Niedzielne igraszki".  Akcja filmu rozgrywa się w 1953 r. Reżyser ukazał w filmie dziecięce zachowania, które, jak krzywe zwierciadło, odbijają poczynania dorosłych. Dzieci demonstrują "wzorcowe" działania starszych, nie podlegają jednak niepokojom i obawom charakterystycznym dla dorosłych, brak im też dystansu do świata.
Robert Gliński, fot. A.Gojke/SFP

"Niedzielne igraszki", których premiera odbyła się dopiero kilka lat po realizacji, w 1988 r., uhonorowano wieloma nagrodami, m.in. nagrodą krytyków filmowych zrzeszonych w międzynarodowej federacji FIPRESCI na festiwalu w Mannheim i nagrodą za debiut reżyserski dla Glińskiego na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie.

Kolejnym nagradzanym tytułem w dorobku Glińskiego jest "Wszystko, co najważniejsze" z 1992 r., historia miłości poety Aleksandra Wata i jego żony Oli, z Krzysztofem Globiszem i Ewą Skibińską w obsadzie. Film zdobył  m.in. Złote Lwy w Gdyni.

W 1996 r. Gliński wyreżyserował film "Matka swojej matki" z Krystyną Jandą i Marią Seweryn, a rok później "Kochaj i rób co chcesz" z Rafałem Olbrychskim i Moniką Kwiatkowską.

W 2001 r. odbyła się premiera filmu "Część, Tereska", który zdobył m.in. Złote Lwy i Nagrodę Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni oraz Nagrodę Specjalną na festiwalu w Karlowych Warach.

"Cześć Tereska" to film czarno-biały, ale ze zdecydowaną przewagą czerni. Początkowo nic jednak nie zapowiada tragicznego zakończenia. 15-letnia Tereska (w jej roli Aleksandra Gietner), skromna, spokojna dziewczyna z szarego, wielkomiejskiego osiedla, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mieszka z rodzicami i młodszą siostrą w ciasnym mieszkanku, śpiewa w kościelnym chórze. Po podstawówce nie dostała się do liceum plastycznego, więc matka postanowiła, że córka pójdzie do szkoły krawieckiej" - opisuje fabułę łódzka szkoła filmowa.

W nowym środowisku Tereska czuje się obco, jednak szybko "uczy się życia". Jej "przewodniczką" staje się koleżanka z klasy, Renata, która uczy Tereskę, jak pić alkohol, palić papierosy i reagować na zaloty chłopców.

W kolejnych latach Gliński zrealizował filmy "Benek" (2007) i "Świnki" (2009). Ten drugi, opowiada o nastolatkach prostytuujących się przy granicy polsko-niemieckiej, a Filip Garbacz za role główna został doceniony na Festiwalu w Karlowych Warach.

Od 2002 roku prof. Robert Gliński jest wykładowcą na wydziale reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, a od początku roku akademickiego 2008/2009 pełni funkcję rektora tej uczelni.
EJ
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
W Rzymie zobaczą "Wymyk"
[wideo]"Lęk wysokości" - Konopka, Stroiński i Dorociński o filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll