PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
FABUŁA
  9.04.2013
Dokładnie w połowie kwietnia, ćwierć wieku od premiery, dzięki rekonstrukcji cyfrowej, „Matka Królów” Janusza Zaorskiego wraca na duży ekran.

15 kwietnia 2013 roku o godz. 20.00 w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera filmu "Matka Królów" w reżyserii Janusza Zaorskiego w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP. Specjalnymi gośćmi pokazu będą: reżyser Janusz Zaorski, Witold Adamek – współautor zdjęć; Michał Juszczakiewicz – wcielający się w postać Stasia Króla, syna Łucji Król oraz Joanna Szczepkowska – grająca Martę, żonę Klemensa Króla.


Joanna Szczepkowska i Bogusław Linda w "Matce Królów". Fot. Kino RP.

O filmowej adaptacji „Matki Królów”, opublikowanej w 1957 roku „odwilżowej” powieści Kazimierza Brandysa, Janusz Zaorski myślał już w latach 70., po swoim kinowym debiucie "Uciec jak najbliżej" (1971). Scenariusz nie został jednak zaakceptowany przez ówczesnych decydentów z powodu swojej rozrachunkowej wymowy. Zgodę na realizację udało się uzyskać dopiero w roku 1981 roku dzięki odwilży solidarnościowej, zresztą zbyt krótkiej: "Matka Królów" powstawała w latach 1981-82 w warunkach już niemal konspiracyjnych. I podzieliła los innych ówczesnych „pułkowników”: „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego czy „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego. Czekała na premierę 5 lat. Było warto, bo czarno-biały film Zaorskiego stał się wydarzeniem roku 1987.

Tytułowa matka Królów to uboga wdowa z czwórką synów, która wpisywałaby się w stereotyp heroicznej Matki Polki, gotowej poświęcić wszystko dla dzieci, gdyby nie wielka kreacja Magdy Teresy Wójcik, dzięki której Łucja Król na ekranie zyskuje wielowymiarowe człowieczeństwo. Jej nieustanna walka o byt rodziny, przetrwanie w trudnych warunkach Polski lat 1933-56, cierpliwość i pokora („bo inni mieli jeszcze cięższe życie”) podkreśla rozrachunkową wymowę „Matki Królów”, eksponując krzywdę prostego człowieka, cierpienie niezależne od polityki i historii. „Łucja – ostatni człowiek w stratowanym kraju, w trudnej historii, ostatnia niekwestionowana wartość” – pisał Aleksander Jackiewicz. „Myślę, że jest to wybitny film” – powiedział 20 lat temu Kazimierz Brandys. Dziś jego ocena nie budzi wątpliwości, a dzięki WFDiF „Matkę Królów” odkrywać mogą nowe pokolenia kinomanów – kopia cyfrowa najwyższej jakości sprawia, że film nie trafi już na żadną półkę i nie pokryje go kurz.

Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.


MZ
Portalfilmowy.pl/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Ruszają zdjęcia do "Smoleńska"
Kino według Jerzego Hoffmana w IPN
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll