PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Wichrowe wzgórza" Andrei Arnold to najnowsza, rewolucyjna adaptacja klasycznej brytyjskiej powieści, wielokrotnie przenoszonej na kinowy ekran.

Wydane po raz pierwszy w 1847 roku "Wichrowe wzgórza" autorstwa Emily Brontë historia wielkiej i niszczącej namiętności Catherine Earnshaw, panny z dobrego domu i Heathcliffa, człowieka niższego stanu. Ze względu na konwenanse, kochankowie nie mogą się pobrać, a ich niespełnione uczucie wywołuje lawinę tragicznych wydarzeń.


"Wichrowe wzgórza", fot. Gutek Film

Wszelkie adaptacje “Wichrowych wzgórz” koncentrowały się zazwyczaj na pełnej pasji więzi między Heatcliffem a Catherine Earnshaw, ugruntowując sławę książki Emily Brontë, jako opowieści o nieśmiertelnej miłości. Tymczasem nagrodzona na festiwalu w Wenecji i na Camerimage najnowsza próba opowiedzenia książki językiem filmu, to odważne dzieło, skupiające się na emocjach bohaterów - ich namiętności, tęsknocie, bólu, zazdrości. To film przejmująco piękny, który atakuje wszystkie zmysły i nie pozwala o sobie długo zapomnieć.

- Nigdy nie lubiłam adaptacji – mówi reżyserka i współscenarzystka „Wichrowych wzgórz”, Andrea Arnold. - Literatura to całkowicie inny żywioł niż film. W dodatku najczęściej samowystarczalny i kompletny. Zdziwiłam więc samą siebie tą decyzją. I to takiej książki! - dodaje z przekąsem Arnold. - Gotyckiej, feministycznej, sadomasochistycznej, socjalistycznej, freudowskiej, kazirodczej, pełnej przemocy i bebechów. Próba połączenia tych wszystkich składników to zadanie na pewno ambitne, a może po prostu głupie, które w dodatku nie odda sprawiedliwości książce. Ale czułam, że nie mam specjalnego wyboru. Od kiedy myśl o tej adaptacji pojawiła się w mojej głowie nie chciała jej już opuścić.

W rolach głównych występują Kaya Scodelario (Catherine Earnshaw), Nichola Burley (Isabella Linton), James Howson (Heathcliff), Oliver Milburn (Pan Linton).

Polska premiera filmu już 20 kwietnia.

GU
materiały dystrybutora
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2012
Zobacz również
Nowy film twórcy "Czekolady"
"Facet do dziecka" - nowa komedia z Jonah Hillem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll