PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
SALON FILMOWY
  28.11.2012

Od 4 grudnia Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wystawę „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”. 

To ekspozycja poświęcona jednej z najświetniejszych postaci polskiej kinematografii a zarazem żywe świadectwo niegdysiejszej wielkości polskiego kina. Przygotowana została z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci twórcy najwybitniejszych dzieł polskiego kina. Jednym tchem można wymienić „Faraona”, "Pociąg", "Matka Joanna od Aniołów" -   obrazy, które zapisały się w historii światowego filmu.

Plakat wystawy według projektu Sławomira Bita. Fot. Muzeum Kinematografii

Wystawa prezentowana w Muzeum Kinematografii jest ułożona w porządku chronologicznym, przedstawia dorobek artystyczny reżysera i sporą część jego życia prywatnego. Rozpoczyna się zdjęciami z dzieciństwa i młodości twórcy, prezentuje początki kariery, obejmuje wszystkie produkcje filmowe, od pierwszych do ostatnich oraz obrazy realizowane w ZF Kadr pod jego kierownictwem. Fotografie pochodzą z archiwum reżysera, zbiorów Filmoteki Narodowej, Muzeum Kinematografii i od osób prywatnych. Tej części towarzyszy imponujący zestaw plakatów, których liczne zagraniczne wersje świadczą o olbrzymiej popularności filmów Kawalerowicza na całym świecie. Tytuły są odmieniane w niemal wszystkich językach europejskich: włoskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim, ale także bardzo egzotycznych, m.in. japońskim. Uważny oglądający wyłapie zabawne błędy na niektórych plakatach. Lapsusy pojawiają się najczęściej w pisowni nazwisk gwiazd filmu "Faraon" - Jerzego Zelnika i Barbary Brylskiej. Napisy na włoskiej i francuskiej wersji w obsadzie podają nazwiska George Zelinik i Barbara Bryl, zaś wersja niemiecka w roli głównej zapowiada niejakiego Jery Selnika.

Plakat do filmu "Pociag" według projektu Wojciecha Zamecznika. Fot. Muzeum Kinematografii

Warto zwrócić uwagę na piękne, kolorowe projekty scenograficzne Janusza Sosnowskiego z „Quo Vadis”. Kolejnym rarytasem jest wielka mozaika z pałacu Nerona, ściągnięta z planu filmu. Dodatkowo są prezentowane nagrody, dyplomy i – absolutne rarytasy  – świadectwa i zeszyty szkolne z lat 20. i 30. XX wieku, rękopisy życiorysu, album z ceremonii wręczenia nominacji do Oscara za „Faraona”, scenariusze z odręcznymi notatkami reżysera (również scenariusze do filmów, które nie zostały zrealizowane).

Ekspozycja jest uzupełniona częścią opisową, na którą składają się wypowiedzi reżysera, „oprowadzającego” po wystawie, jego aktorów i współpracowników oraz multimedialna prezentacja "Whisky z mlekiem" - dokumentu Kacpra Lisowskiego o Kawalerowiczu, zrealizowana przez SF Kadr specjalnie na potrzeby wystawy. Wystawie towarzyszy obszerna publikacja; jak pisała Anna Wróblewska „najpiękniejsza książka o Kawalerowicza” (WWW.PortalFilmowy.pl).

Plakat hiszpański do "Matki Joanny od Aniołów". Fot. Muzeum Kinematografii

Krystyna Zamysłowska, kurator wystawy, mówi: - Muzealna kolekcja Kawalerowiczowskich eksponatów, podobnie jak w przypadku wcześniejszych ekspozycji poświęconych wybitnym postaciom kina, cały czas się powiększa, a plakaty i inne archiwalia (programy kinowe, reklamówki, fotosy) są kupowane na całym świecie. Wśród nich są prawdziwe unikaty, m.in. dokumentacja  zagranicznych realizacji Kawalerowicza (włoskiej „Maddaleny”, do której udało się w Turynie nabyć kolekcję kilkunastu plakatów, łącznie z wielkoformatowymi, rosyjskiego "Za co?" i niemieckich „Dzieci Bronsteina”). Rarytasami są werki, czyli zdjęcia z planów filmowych „Austerii” i „Jeńca Europy”,  zrobione przez członków ekipy realizacyjnej, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.

Jerzy Kawalerowicz jest kolejną wielką postacią polskiego i światowego kina (obok m.in. Romana Polańskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Poli Negri), na której w ostatnim czasie Muzeum skupia swoje działania. I znowu decyzja o wyborze bohatera nie jest przypadkowa. O swoim uwielbieniu dla twórczości reżysera opowiada Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum: - Mając kilkanaście lat po raz pierwszy obejrzałem film "Matka Joanna od Aniołów". Chciałem ten film oglądać bez końca – kiedy kończył się jeden seans, szukałem czasu i miejsca, gdzie będę go mógł zobaczyć po raz następny i kolejny... Od tego czasu liczę moją fascynację kinem Jerzego Kawalerowicza, którego wcześniejsze filmy musiałem zobaczyć, a na nowe czekałem z taką niecierpliwością, z jaką czeka się na kogoś bliskiego, najbliższego.

Pierwsza prezentacja wystawy odbyła się podczas 37. FPFF  w Gdyni w przestrzeniach Muzeum Miasta Gdyni (8 maja - 30 czerwca  2012 r). Ekspozycję  od 4 grudnia 2012 r.  do  28 lutego 2013 r. można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym wystawy.

Anna Michalska
Muzeum Kinematografii w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Tallin okiem jurora FIPRESCI
Biała Kobra dla „Drogi na drugą stronę”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll