PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.04.2012
Kwiecień w TVP upływa pod znakiem Jerzego Stuhra. W tym miesiącu aktor obchodzi bowiem swoje 65. urodziny.

Jerzy Stuhr - wybitny aktor, reżyser, wykładowca w krakowskiej szkole teatralnej, autor książek „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce” oraz „Stuhrowie. Historie rodzinne”. Uwielbiany za swoje liczne role filmowe i teatralne, m.in. Kontrabasisty w „Kontrabasiście” Patricka Süskinda – monodramie, z którym objeździł chyba wszystkie sceny teatralne w kraju, Sekretarza w filmie "Życiorys" Krzysztofa Kieślowskiego, Piotra Wierchowieńskiego w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego, Piotra Wysockiego w „Nocy listopadowej”Stanisława Wyspiańskiego, AA w „Emigrantach”Sławomira Mrożka, Horodniczego w „Rewizorze” Mikołaja Gogola, Porfirego Pietrowicza w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego, Króla Ryszarda w „Ryszardzie III”Williama Shakespeare'a w Teatrze Ludowym w Krakowie czy Volpone w „Volpone albo lis” Bena Jonsona Teartu Telewizji. Niezwykłą popularność przyniosło mu także zdubbingowanie postaci Osła w filmowym przeboju "Shrek".


"Amator", fot. Filmoteka Szkolna

W Wielkanocną Niedzielę Studio TVP Kultura zaprasza na niezwykle szczerą rozmowę z Jerzy Stuhrem, który opowie o swoim życiu i karierze. Gośćmi programu Katarzyny Janowskiej będą także Krystyna Janda oraz Kaja Danczewska. Początek godz. 17.10 (powtórka programu 9 kwietnia od godz. 1.40). W ramach pasma TVP Kultura pokaże „Dekalog X” Krzysztofa Kieślowskiego (godz. 17.40), a także filmy reżyserowane przez Jerzego Stuhra: „Duże zwierze” (godz. 18.40)  i "Pogoda na jutro" (godz. 20.35 ).

W każdy wtorek TVP Kultura zaprasza również do Teatru Telewizji, dla którego Jerzy Stuhr stworzył wiele znakomitych kreacji i wyreżyserował kilka sztuk. 10 kwietnia o godz. 20.20 pokazana zostanie „Lorenzaccia” Alfreda de Musseta (1978 r.). Spektakl wyreżyserowali Laco Adamik i Agnieszka Holland. W obsadzie znaleźli się m.in. Jerzy Stuhr, Anna Polony, Jerzy Radziwiłowicz, Tadeusz Huk i Jerzy Nowak. 17 kwietnia o godz. 20.20 TVP Kultura przypomni „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Jerzego Stuhra (2001 r.). Rolę chętnej do zamążpójścia Agafii zagrała Maria Peszek, a o jej rękę starał się Zbigniew Zamachowski jako Podkolesin. Ciekawostką jest, że Anna Seniuk, która w spektaklu Jerzego Stuhra wciela się w rolę swatki Fiokły, 25 lat wcześniej, w spektaklu wyreżyserowanym przez Ewę Bonacką, grała… Agafię.

Jerzego Stuhra zobaczymy też w poniedziałkowym Teatrze Telewizji w TVP1. 16 kwietnia ta największa scena w Polsce zaprezentuje powtórkę „Klubu kawalerów” Michała Bałuckiego, w reżyserii Krystyny Jandy. W tej XIX-wiecznej komedii aktor zagrał rolę Wygodnickiego.

MG
Tvp.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.04.2012
Zobacz również
TVP S.A.: znieść barierę niepełnosprawności
Nowa kampania wizerunkowa Telewizji Polskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll