PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 27-29 października 2023 roku w Serocku Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało konferencję pt. "W nowej rzeczywistości". Dzisiaj pierwsza relacja z paneli. Wkrótce - kolejna. W spotkaniu wzięło udział około 180 osób i rekordowa liczba organizacji i stowarzyszeń branżowych.
Zobacz relację wideo z konferencji:

Pierwszy, piątkowy panel poświęcony został sprawom Stowarzyszenia Filmowców Polskich, planom na przyszłość, a także, oczywiście, nowej sytuacji po wyborach. Choć więcej się o tym mówiło w sobotę przed południem w panelu „Filmowcy na nowy rząd”, to jednak prezes SFP Jacek Bromski rozpoczął konferencję od spraw politycznych, co było oczywiste w tej sytuacji. – Nowy minister kultury to będzie dla nas kluczowy wybór. Pamiętamy, jak za czasów ministra Waldemara Dąbrowskiego, kiedy władza nam nie przeszkadzała, znowelizowaliśmy prawo autorskie i doprowadziliśmy do uchwalenia ustawy o kinematografii. Ministerstwo kultury zawsze było traktowane po macoszemu, mamy nadzieję, że to się zmieni – mówił Bromski. Przypomniał najważniejsze cele: są dwie dyrektywy do wdrożenia, nowelizacja katalogu czystych nośników i przede wszystkim zapewnienie tantiem z internetu, już 2,5 roku po wymaganej dacie nowelizacji. Wiceprezeska SFP Karolina Bielawska apelowała, by wspierać kampanię SFP-ZAPA w mediach społecznościowych, lajkować, udostępniać, wspierać. – Nic nam nie przyszło łatwo. Płacenie tantiem przez telewizje, potem ustawa o kinematografii, czasem to trwało lato, ale nie spoczniemy i będziemy walić jak w bęben – dodawał ducha Jacek Bromski.

Kamil Skałkowski, Adrianna Pierścionek-Podogrodzka, Jacek Bromski, Karolina Bielawska, fot. Borys Skrzyński / SFP

Dyrektor Biura SFP od tego roku Adrianna Pierścionek-Podogrodzka relacjonowała postęp prac w nowym Domu Pracy Twórczej w Sopocie. Restauracja już działa, odbyła się inauguracja nowej placówki w czasie 48. FPFF w Gdyni. Jeszcze trwają prace nad nową częścią hotelową, nie tylko remontowe, ale także urzędowe, trzeba zebrać wszystkie zezwolenia, ale już wkrótce piękny nadbałtycki ośrodek ruszy pełną parą.


Dyrektor Artystyczny Studia Munka SFP Jerzy Kapuściński zauważył, że zwiększyła się w ostatnich latach skala produkcji, przede wszystkim pełnometrażowej, głównie dzięki programowi „60 Minut”. „Chleb i sól” Damiana Kocura, pokazany został na ponad 70 festiwalach na całym świecie. Festiwal w Gdyni przyniósł dwie premiery debiutów. „Sześćdziesiątka” „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego uznana została przez krytyków za jeden z najlepszych filmów tej edycji, wyjechał z sześcioma nagrodami, w tym ze „Złotym Pazurem” i laurem za najlepszy debiut. 18 listopada wchodzi do kin debiut Adriana Apanela "Horror Story", ciepło przyjęty przez gdyńską widownię.  Przed nami premiery „Chcesz pokoju szykuj się do wojny” Agnieszki Elbanowskiej i „Zaprawdę Hitler umarł” Moniki Strzępki. Trwa produkcja krótkich i pełnometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. 9 listopada z okazji premier krótkich metraży w Kulturze odbędzie się jubileusz Studia Munka. Jerzy Kapuściński poinformował o zwiększeniu budżetów „sześćdziesiątek” i „trzydziestek” i zapowiedział, że Studio i SFP będą nadal szukały nowych możliwości, gdy koszty produkcji szybko rosną.

Kamil Skałkowski, Jerzy Kapuściński, fot. Borys Skrzyński / SFP

Kamil Skałkowski z kolei opowiedział o sytuacji dokumentu, o negocjacjach z PISF, a także o nowym zaangażowaniu Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP w branżowej części Millenium Docs Against Gravity. To bardzo cenna współpraca. Jednocześnie przewodniczący sekcji dokumentalnej podkreślił, że twórców niepokoi brak dofinansowania z PISF Krakowskiej Fundacji Filmowej, gdyż międzynarodowa promocja dokumentu jest trudnym wyzwaniem. Wyraził nadzieję na znalezienie optymalnego rozwiązania tej kwestii.

Karolina Bielawska przypomniała, że w 2023 roku znowelizowane zostały zasady stypendiów naukowych dla młodych twórców – obecnie stypendium wynosi 24 000 PLN rocznie. Z wielkim zainteresowaniem spotkały się informacje na temat przygotowywanego programu scenariuszowego SFP. Rok temu w Serocku był on jednym z głównych tematów spotkania. Jacek Bromski ogłosił, że program ruszy zapewne pod  koniec tego roku. SFP będzie w tym przypadku działało jako agent scenarzysty, nie zatrzymując praw. Program zakłada comiesięczne stypendium dla scenarzysty i opiekę artystyczną. Jacek Bromski zauważył, że program nawiązuje do najlepszych tradycji zespołów filmowych i zapowiedział, że wkrótce SFP poinformuje o szczegółach programu.

Adrianna Pierścionek-Podogrodzka, Jacek Bromski, Karolina Bielawska, Elżbieta Benkowska, fot. Borys Skrzyński / SFP

Przewodnicząca Koła Młodych SFP Elżbieta Benkowska przedstawiła badania, jakie członkini Koła Zofia Goraj przeprowadziła wśród najmłodszych członków Stowarzyszenia. Ankieta dotyczyła warsztatów, w których chcą wziąć udział młodzi twórcy. Dotyczą one takich tematów, jak zarządzanie, relacje między ekipą, twórcami, producentami, negocjacje a także harmonii między życiem osobistym a pracą – ten ostatni wątek można określić jako „work life balance”. Można powiedzieć, że od razu wcielona została ta idea w życie. Ponieważ niedziela w Serocku to już zwyczajowy termin warsztatów, 29 listopada członkowie SFP wzięli udział w spotkaniu  z  mec. Agnieszką Joanną Schoen z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Warsztaty na temat prawa do wizerunku, do wykorzystywania faktów i prawdziwych osób w twórczości filmowej prowadziły pomysłodawczynie przedsięwzięcia: Karolina Bielawska, Elżbieta Benkowska.

Elżbieta Benkowska, Agnieszka Joanna Schoen, Karolina Bielawska, fot. Borys Skrzyński / SFP

  W następnym odcinku – relacja z trzech paneli z 28 listopada z udziałem SFP, organizacji i gildii działających obecnie w kinematografii.

fot. Borys Skrzyński / SFP


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  2.01.2024
Zobacz również
„Wiarołom” na Centre Film Festival w Pensylwanii
JachtFilm: festiwal filmów żeglarskich w grudniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll