PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.05.2023
Dawid Ogrodnik, Maciej Stuhr, Marian Dziędziel, Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi, Jerzy Satanowski, Marek Koterski, Henryk Kuźniak, Aleksandra Popławska czy Andrzej Pągowski. To najważniejsi goście 12. edycji festiwalu filmowego Grand Prix Komeda, który w dniach od 12 do 17 czerwca odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim.
Pierwsze dni to pokazy specjalne, retrospektywy, dokumenty i filmy muzyczne. Ostatnie dni to pokazy filmów, które biorą udział w konkursie Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. Do Ostrowa Wielkopolskiego przyjeżdżają  jurorzy, którzy wraz z publicznością uczestniczą w seansach.

W tym roku jury 12. Grand Prix Komeda tworzą: Tomasz Lach – przewodniczący jury, Dorota Miśkiewicz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Pągowski i Aleksandra Popławska.

Z Marianem Dziędzielem festiwalowa publiczność spotka się po projekcji filmu „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego. Nie będzie jednak jedynym gościem pierwszego festiwalowego wieczoru. Wraz z nim na scenie zasiądzie Jerzy Satanowski, który napisał muzykę do tego obrazu. Drugi dzień festiwalu należeć będzie do Krzysztofa Zanussiego. Kolejne pokazy specjalne odbędą się z udziałem Katarzyny Figury. Aktorka z publicznością spotka się dwukrotnie: przy okazji projekcji najnowszego filmu, „Chrzciny” w reż. Jakuba Skoczenia, oraz „Ajlawju” Marka Koterskiego.

GRAND PRIX KOMEDA – TUTAJ FILMÓW SIĘ SŁUCHA

Nieodzowną częścią festiwalu jest konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W tym roku zobaczymy w nim sześć filmów. Są to:    
– „Zadra”, reż. Grzegorz Mołda, muz. Przemysław Jankowiak,
– „Johnny”, reż. Daniel Jaroszek, muz. Michał Kush,
– „Nie zgubiliśmy drogi”, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, muz. Jakub Ziołek,
– „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska, muz. Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska,
– „IO”, reż. Jerzy Skolimowski, muz. Paweł Mykietyn,
– „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak, muz. Jerzy Rogiewicz.

O tym, który z kompozytorów zdobędzie nagrodę Grand Prix Komeda dowiemy się podczas gali finałowej. Tego dnia zostanie także przyznana – tradycyjnie – Nagroda Publiczności.

DAWID OGRODNIK, MACIEJ STUHR
Konkurs wypełniają nie tylko seanse filmów, które się do niego zakwalifikowały. Po każdym pokazie z publicznością spotkają się twórcy obrazów: reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, a także autorzy dźwięku czy choreografowie. Do Ostrowa przyjadą także niemal wszyscy kompozytorzy, którzy zostali nominowani do konkursu jak choćby Jakub Ziołek, Michał Kusch czy Jerzy Rogiewicz.

Na pokazy filmów konkursowych przybędą także Dawid Ogrodnik i Maciej Stuhr. Z ich udziałem zobaczymy dwa filmy: „Johnny” w reż. Daniela Jaroszka oraz „Fucking Bornholm” w reż. Anny Kazejak. Po seansach zaplanowano spotkania, które poprowadzą: dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski i krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski.

GRAND PRIX ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
Podczas całego festiwalu w Ostrowie gościć będzie także Jerzy Satanowski. Ten wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, autor wielu piosenek aktorskich, odbierze tutaj bowiem Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.

MAREK KOTERSKI KONCERTOWO
„Kocham i nienawidzę” to tytuł jednego z festiwalowych koncertów. Jego bohaterami będą „Zakochani grafomani”: Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski. W jego programie usłyszymy 11 piosenek do tekstów Marka Koterskiego i muzyki Andrzeja Korzyńskiego, Arka Grochowskiego, Małgorzaty Bogdańskiej i samego Marka Koterskiego.

WYSTAWY, SPOTKANIA AUTORSKIE, DEBATY
Festiwal to tradycyjnie nie tylko projekcje filmowe, ale i spotkania autorskie. W tym roku Krzysztof Zanussi opowie o książce „Samotność Fausta”. To wywiad-rzeka, który z tym reżyserem przeprowadził Jacek Moskwa. Podczas festiwalu tradycyjnie otwierana jest także wystawa. W tym roku zobaczymy na niej prace Andrzeja Pągowskiego. – W tym roku tematycznym i stylistycznym punktem wyjścia dla autora wystawy jest nie kto inny jak patron naszego festiwalu – Krzysztof Komeda. To na nim skupia uwagę plakacista, juror 12. edycji GPK,  Andrzej Pągowski – mówi Maria Szeląg.

Ostatniego dnia festiwalu, jeszcze przed galą finałową, można będzie posłuchać rozmowy twórców kina. A to za sprawą debaty. W tym roku jej temat to: „Kompozytor też człowiek. Artysta w nowych czasach”, a spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

KOMEDA, KOMEDA…
Krzysztof Komeda w Ostrowie Wielkopolskim spędził lata swojej młodości. Jest patronem festiwalu, a podczas wydarzenia ma miejsce cykl „Komeda na Komedzie”. W jego ramach zobaczymy trzy filmy z muzyką patrona festiwalu: „Gdy spadają anioły” w reż. Romana Polańskiego z 1959 r. i „Wyrok” Jerzego Passendorfera z 1961 r. Cykl dopełni dokument muzyczny z minionego roku – „Na zawsze Melomani”  w reż. Rafała Mierzejewskiego. Dokument opowiada o tytułowej legendarnej formacji – pierwszym jazzowym zespole w Polsce, a o pracy nad nim opowie scenarzysta i producent filmów dokumentalnych Igor Mertyn.

12.Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 12 do 17 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim. Jego organizatorami są: Miasto Ostrów Wielkopolski i Ostrowskie Centrum Kultury. Festiwal honorowym patronatem objęła Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wydarzenia podczas Grand Prix Komeda będą mieć miejsce w salach Ostrowskiego Centrum Kultury, Forum Synagoga oraz w plenerze – w Amfiteatrze Miejskim.

LK
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  26.05.2023
Zobacz również
Znamy wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2023
Startuje Tarnowska Nagroda Filmowa. Co w programie festiwalu?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll