PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zajmujący się architekturą krajobrazu Emil kocha naturę, ale nie potrafi dogadać się z ludźmi. „Piękna Łąka Kwietna” Emi Buchwald - najnowsza produkcja Studia Munka SFP z programu Trzydzieści Minut - zaczyna swoją festiwalową drogę od międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych w ramach 38. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

 Film Emi Buchwaldto opowieść o architekcie krajobrazu, który toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną osobowość pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.

 

- „Intensywność” to słowo klucz, które towarzyszyło nam na każdym etapie pracy nad filmem. Intensywność miała przenikać przez warstwę słowa, dźwięku i obrazu. „Piękna Łąka Kwietna” jest opowieścią o człowieku, którego świat wyobrażeń i pięknych idei zderza się z szybkim tempem i nadmiarem bodźców świata zewnętrznego. Poruszamy się po brutalnej, a zarazem śmiesznej codzienności pozbawionej wysokich stawek. Nadwrażliwy architekt krajobrazu stał się bohaterem mojego filmu z powodu swojej niejednoznaczności. Jego obecność w rzeczywistości i podejmowane decyzje są kontrowersyjne i napędzają pętlę chaosu. Jednak wciąż towarzyszy mu natura, Emil stara się sprawić, żeby ten chaotyczny świat był piękniejszy. I za to go lubię najbardziej – mówi reżyserka Emi Buchwald, podkreślając, żenakręcona na taśmie 16 mm „Piękna Łąka Kwietna” jest również hołdem dla pełnego niejednoznacznych bohaterów amerykańskiego kina lat 70. oraz współczesnych, ważnych dla niej, braci Safdie, Paula Thomasa Andersona i Noah Baumbacha.

 

W roli Emila autorka „Pięknej Łąki Kwietnej” obsadziła Andrzeja Kłaka - absolwenta Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, od 2008 roku związanego kolejno z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, a ostatnio z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Andrzej Kłak ma na swoim koncie role w spektaklach m.in. Krzysztofa Garbaczewskiego, Jana Klaty, Michała Zadary. W 2012 roku za kreację w sztuce „O dobru” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki otrzymał Nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską podczas V Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie. W 2018 odebrał natomiast Nagrodę miesięcznika "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2016/2017; za rolę Franza K. w "Procesie" Franza Kafki w adaptacji, reżyserii i scenografii Krystiana Lupy. W 2021 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał także Nagrodę za drugoplanową rolę męską w filmie „Prime Time” w reż. Jakuba Piątka.

 

Emi Buchwald jest absolwentką reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz kursu dokumentalnego w Szkole Wajdy. Jej szkolne krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne zdobyły ponad 30 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie.

 

Scenariusz „Pięknej Łąki Kwietnej” reżyserka napisała we współpracy z Karolem Marczakiem. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Tomasz Gajewski, który współpracował wcześniej z Emi Buchwald przy jej etiudach studenckich. Ich wspólny film „Heimat” w 2018 roku przyniósł mu Nagrodę za zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Etiuda & Anima" w Krakowie. Scenografia „Pięknej Łąki Kwietnej” to dzieło Małgorzaty Iwaniuk, a kostiumy - Hanki Podrazy i Zoi Wygnańskiej. O charakteryzację zadbała, nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły, Monika Jan-Łechtańska. Muzykę skomponował Jerzy Rogiewicz – kompozytor, perkusista i pianista znany m.in. z zespołów Jerz Igor czy Jazz Band Młynarski-Masecki, autor muzyki teatralnej i filmowej m.in. do filmów "Krew Boga" Bartosza Konopki i „Fucking Borholm” Anny Kazejak. Za montaż filmu odpowiadała Anna Łuka.

 

Światowa premiera „Pięknej Łąki Kwietnej” ma miejsce w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 38. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego - jednej z najistotniejszych wydarzeń filmowych w Europie Środkowo-Wschodniej. WFF należy do elitarnego grona festiwali akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych FIAPF. Film Emi Buchwald będzie można zobaczyć dwukrotnie, na seansach w warszawskim Kinie Atlantic w dniach 20 i 22 października.

 

„Piękna Łąka Kwietna” zrealizowana została w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami programu są TVN i CANAL+ Polska. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiedzialni byli Maciej Kowalczyk i Jan Fido (Loco Film Production). „Piękna Łąka Kwietna” powstała w koprodukcji z Samira Studio oraz Studiem Produkcyjnym Orka.

 

„Piękna Łąka Kwietna” - seanse w bloku krótkich metraży w ramach WFF:

czwartek, 20 października 18:45 – kino Atlantic

sobota, 22 października 21:15 – kino Atlantic

MR
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2022
Zobacz również
Sam Mendes otrzyma Nagrodę im. Kieślowskiego na EnergaCAMERIMAGE
Powstał Skwer imienia Andrzeja Wajdy w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll