PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film fabularny PO MIŁOŚĆ/POUR L’AMOUR w reż. Andrzeja Mańkowskiego podbija Nowy Jork. W czerwcu wygrał Brooklyn Film Festival, a we wrześniu – Greenpoint Film Festival (GFF).

Na tegorocznej, jedenastej edycji GFF zaprezentowano 42 filmy wybrane spośród ponad 200 zgłoszonych z 25 krajów. „Już na etapie preselekcji film Andrzeja Mańkowskiego wyróżnił się bardzo wysoką jakością realizacyjną.” – mówi David Ketler, programer GFF. „Od początku był moim cichym faworytem do nagrody głównej w kategorii The Best Feature Narrative. Bardzo się cieszę, że ją otrzymał.”


Główna bohaterka filmu to Marlena (Jowita Budnik), która przez Internet poznaje Senegalczyka Bruna (Mamadou Ba). Znajomość ta przeradza się w internetowy romans. Są to jednak miłe złego początki. „Andrzej Mańkowski opowiedział tę dramatyczną historię w uniwersalny i zarazem przejmujący sposób - tak samo czytelny dla Polaków jak i Amerykanów.” – mówi mieszkająca w Nowym Jorku Agata Drogowska, prezeska Fundacji New York Artists and Filmmakers, dodając: „PO MIŁOŚĆ pokazuje, że miejsce akcji czy lokalne uwarunkowania społeczno – kulturowe scenariusza mogą być dużymi atutami w kontakcie filmu polskiego z widownią zagraniczną.”


Dyrektorem GFF jest młody nowojorski producent filmowy Ricardo Vilar. „Film Andrzeja to obraz dojrzały i zostający z widzem na długo po seansie.” – mówi Ricardo Vilar. „Być może nagroda na GFF stanie się dla Andrzeja zachętą, by następny film zrealizować właśnie w Nowym Jorku.”.


„Rzeczywiście mam gotowy scenariusz filmu fabularnego, który idealnie nadaje się do realizacji w USA i w całości w języku angielskim.” – mówi Andrzej Mańkowski. „Umówiliśmy się z Ricardo na analizę materiałów literackich. Byłoby czymś absolutnie wspaniałym, gdyby nasza festiwalowa znajomość przeistoczyła się we współpracę realizacyjną nad nowym filmem.”


Poza Jowitą Budnik i Mamadoo Ba w filmie możemy oglądać m.in. Artura Dziurmana (w roli mąż Marleny), Lecha Dyblika (w roli sąsiada) i Andrzeja Gałłę (w roli wiejskiego proboszcza). Na uwagę zasługuje też brawurowy debiut filmowy Patrycji Ziniewicz – młodej aktorki wcielającej się w postać Kingi, wiejskiej dziewczyny zapatrzonej w świat mediów społecznościowych.


Film PO MILOŚĆ/POUR L’AMOUR powstał w ramach programu filmów mikrobudżetowych organizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska SA., a dystrybutorem – Galapagos Films. Od czerwca film można oglądać w wybranych kinach studyjnych. Film był również prezentowany na festiwalach i przeglądach w Polsce, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, Solanin Film Festiwal, na Ińskim Lecie Filmowym, na Festiwalu „Lato z muzami” w Nowogardzie i na Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. W najbliższą sobotę 24 września film będzie pokazany w Lipnie na Festiwalu „Pola i inni”, organizowanym przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri.


Producentem filmu jest mająca swoją siedzibę w Gdyni firma HOP! Media Beaty Hrycyk-Mańkowskiej. „Od 27 października nasz film będzie wyświetlany w sieci kin Helios – w ramach sygnowanego przez Narodowe Centrum Kultury Programu Kultura Dostępna.” - mówi Beata Hrycyk-Mańkowska. „A przygoda w Nowym Jorku to nie koniec naszych zagranicznych wojaży. Również w październiku film odwiedzi Wilno. Przygotowujemy właśnie wersję filmu z napisami litewskimi. Zaraz potem będzie udostępniony w krajowych i globalnych serwisach streamingowych VOD”.

MR
BIały smok
Ostatnia aktualizacja:  21.09.2022
Zobacz również
„Kamień” wśród laureatów Independent Shorts Awards
Rozpoczęła się II sesja 4. edycji Doc Development
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll