PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.07.2016
Filmy z Gdyni to sekcja 41. Festiwalu Filmowego, prezentująca filmy nierozerwalnie związane z miastem, które z roku na rok umacnia swoją pozycję na kinowej mapie Polski. Cztery filmy dokumentalne opowiadają o osobach i wydarzeniach związanych z Gdynią. Ich twórcy także związani są z „miastem z morza”.
Nie przypadkiem sekcja Filmy z Gdyni znalazła się w programie Festiwalu Filmowego. Od kilku lat w mieście rozwija się prężnie środowisko filmowe, powstają kolejne filmy, produkcyjnie i tematycznie związane z miastem. Wokół Festiwalu Filmowego powstały liczne instytucje i przedsięwzięcia, upowszechniające kulturę filmową w mieście i stymulujące rozwój branży filmowej: Gdyńska Szkoła Filmowa, Gdyński Fundusz Filmowy, Gdyńskie Centrum Filmowe z trzysalowym, coraz bardziej popularnym kinem arthousowym.

Przemek Dyakowski. Życie na jazzowo” to portret niezwykłego 80-latka, saksofonisty, podróżnika, nierozerwalnie związanego z Gdynią. W filmie o sobie Przemek Dyakowski udziela prostych odpowiedzi na trudne pytania. A w stale zmieniającym się świecie zaleca muzykom przestrzeganie jednej, złotej zasady: zamówienie, wykonanie, honoracja. Reżyser filmu, Andrzej Mańkowski, to postać dobrze znana widzom Festiwalu – podczas poprzednich edycji prezentowane były takie jego tytuły, jak m.in. "Dzieci dzwonią" i „O kinie. Bokiniec”. Reżyser (rocznik 1973), pracujący i mieszkający w Gdyni, jest pomysłodawcą projektu „DEKALOG 89+ ”, reżyserem dokumentu "Lekcja muzyki" (m.in. Prix Italia 2007) oraz komedii „Rubinowe gody” (m.in. Laboratorium Award na 10. Polish Film Festival Los Angeles). Ostatnio w Studiu Munka SFP zrealizował komedię "Pan Rudnicki i samochody". Jest też autorem m.in. dokumentu „Gdynia” i fabuły "Filiżanki Yoko Ono".

  Pan Werner” to 17-minutowa impresja dokumentalna zrealizowana przez Wandę Dittrich, Mateusza Kolduna, Mariusza Wirskiego. Bohater filmu - Werner Feliks Rzeźnikowski - harcerz, członek Szarych Szeregów, były więzień obozu koncentracyjnego KL Stutthof, ocalały z Marszu Śmierci - opowiada niełatwe dzieje swojego życia. Historia z perspektywy mieszkańca niewielkiej miejscowości na Pomorzu rzuca nowe światło na życie Kaszubów w czasach przedwojennych, w trakcie II Wojny Światowej i w powojennej Polsce.

Twórcami filmu są... poloniści, absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, od lat związani z trójmiejską kulturą filmową, m.in. z DKF-em „Miłość blondynki”. Wanda Dittrich (ur. 1986), doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, jest organizatorką wielu konferencji naukowych oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych, scenarzystką i współautorką filmów niezależnych takich jak „Performance”, „Possession”, „Proces”, „Fa(e)ces”. Mateusz Koldun (ur. 1987) pracuje w studiu naukowej telewizji Politechniki Gdańskiej. W 2013 ukończył z tytułem reżysera warszawską Akademię Filmu i Telewizji. Jest autorem kilkudziesięciu produkcji telewizyjnych i internetowych (reportaży, spotów, wywiadów) oraz niezależnych produkcji dokumentalnych i fabularnych. Mariusz Wirski (ur. 1984), doktorant polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, to filmoznawca, literaturoznawca, animator kultury, organizator konferencji naukowych i wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Jako niezależny filmowiec i artysta wideo, zrealizował kilkaset filmów dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych, m.in. „Performance”, „Somnus Redux”, „Passerby”, „Past Perfect”, „Fa(e)ces”, „W starym kinie”, „45-39”,

Pełnometrażowy film dokumentalny „Miejsce” w reżyserii Macieja Buszmana i Wojciecha Kullinga, przez pryzmat jednej placówki (gdyńskie IX LO) pokazuje w szerokim spectrum stan polskiego szkolnictwa. Obraz współczesnej oświaty tworzą wypowiedzi uczniów, absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Nie jest to jednak film tylko o szkolnictwie. To dokument o ludziach, ich marzeniach i pragnieniach, ich obawach i wątpliwościach.

Maciej Buszman to tegoroczny maturzysta, muzyk i filmowiec, związany z Gdynią, twórca nagradzanych, krótkometrażowych filmów "W bezkresie" i "Kontrast" oraz teledysków dla trójmiejskich zespołów rockowych. Film "Miejsce" to jego pierwszy dokument. Wojciech Kulling (ur. 1972 roku w Gdyni) od kilkunastu lat prowadzi DKF „Gadające Głowy”. Wydał trzy książki poetyckie, a od niedawna jest scenarzystą.

Bohaterką 40-minutowego dokumentu „Cheerleaderki” jest Monika, kapitan grupy tanecznej Cheerleaders Flex Sopot. Pewnego dnia dziewczyna staje przed olbrzymim wyzwaniem – ma stworzyć pierwszą w Polsce drużynę tancerek na wózkach inwalidzkich. Pełna obaw ale jednocześnie bardzo ambitna i zdyscyplinowana przyjmuje tę propozycję. Po raz pierwszy w życiu przyjdzie jej - wysportowanej, w pełni sprawnej i pięknej dziewczynie – pracować z ludźmi fizycznie ograniczonymi jednak nie mniej ambitnymi niż ona sama. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Sławomir Witek, producentem – pracujący na stałe w Gdyni Jakub Maj.

Sławomir Witek jest absolwentem historii na UG oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej, operatorem obrazu i reżyserem. Jest autorem zdjęć do „Oleny” Elżbiety Benkowskiej i „Matki” Łukasza Ostalskiego oraz do filmu nowelowego „Nowy Świat", reżyserem i scenarzystą filmów „Ostatni sezon”, „Prawdziwy miód” i "Siedmiu mężczyzn w różnym wieku"

- Jak co roku, dbamy o odpowiednią obecność filmów realizowanych w Gdyni i/lub przez Gdynian - mówi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Zarówno dla mnie, jak i dla opiekującego się tą sekcją dyrektora Festiwalu Leszka Kopcia, obecność filmów połączonych tak silnymi więzami z samym miastem, w którym od tylu już lat gości nasz Festiwal, ma szczególne i bardzo emocjonalne znaczenie. Cieszę się, że znów pojawiło się kilka filmów, dzięki którym uczestnicy Festiwalu będą mogli lepiej poznać miasto, które jest domem najważniejszego narodowego festiwalu filmowego.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.


AK
FFG
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2016
Zobacz również
fot. FFG
[wideo] Kobiety są jak studnia bez dna
KIPA rozpoczyna współpracę z Fundacją Indie Games Polska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll