PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
REGIONY FILMOWE
Kiedy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wmurowywał kamień węgielny pod Gdyńskie Centrum Filmowe mówił, że jest to kolejne ogniwo na filmowym łańcuszku miasta. Od 2009 roku jednym z nich jest także Gdyński Fundusz Filmowy.
Na ten Regionalny Fundusz Filmowy należy w związku z tym patrzeć inaczej – Gdynia nie jest miastem wielkim, normalnie tego typu aglomeracje nie mają własnych regularnych mechanizmów wspierających produkcję filmową. Ale miasto od połowy lat 80., a już na pewno po 1989 roku konsekwentnie buduje wizerunek miasta młodego, kreatywnego, centrum kultury współczesnej – niejako wbrew dawnemu obrazowi centrum przemysłowo- morskiego.

Wokół Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zaczęły pączkować kolejne inicjatywy – Pomorskie Warsztaty Filmowe, następnie – Gdyńska Szkoła Filmowa, a także Fundusz. Umiejscowiony w Gdyńskim Centrum Kultury, kierowany jest sprawną i doświadczoną ręką dyrektora Festiwalu Leszka Kopcia. „Gdyński Fundusz Filmowy ma za zadanie wspierać produkcje filmowe popularyzujące wizerunek miasta Gdyni w aspekcie współczesnym, historycznym i marynistycznym, jego walory krajobrazowe oraz produkcje filmowe, które mogą wywrzeć korzystny wpływ na ekonomikę rynku lokalnego” – czytamy w założeniach RFF.

Nie sposób nie zauważyć, że w produkcji tego Regionalnego Funduszu Filmowego dominują dokumenty, silnie powiązane tematycznie z miastem i regionem (np. „Gdynia była pierwsza”Tadeusza Litowczenki i Aleksandra Goska). Wyróżniają się dwie duże produkcje fabularne, m.in. "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł"Antoniego Krauzego. Niejako początkiem GFF była słynna opowieść o początkach Gdyni –  "Miasto z morza"Andrzeja Kotkowskiego, na podstawie prozy Stanisławy Fleszerowej-Muskat, film i miniserial wsparte przez Urząd Miasta Gdyni (podobnie zresztą, jak przez ratusze z Gdańska i Sopotu). Od kilku lat na Festiwalu organizowana jest sekcja Filmy z Gdyni, która prezentuje dorobek regionu, niezależnie od gatunku. W 2014 roku widzowie oglądali w niej dwa filmy wsparte przez Fundusz. W dokumencie "Dzieci dzwonią" Andrzeja Mańkowskiego poznajemy realia działania instytucji Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Natomiast "Aram" Krzysztofa Talczewskiego powstał, aby upamiętnić postać tragicznie zmarłego Arkadiusza Rybickiego, znanego opozycjonisty, uczestnika strajków sierpniowych i współautora 21 postulatów Solidarności.

Przez kilka lat Fundusz dysponował roczną sumą 700 tysięcy złotych rocznie (zdarzyło się nawet 800 tysięcy), niestety – podobnie jak w przypadku innych RFF-ów – odbił się na jego kondycji kryzys finansowy i w 2014 roku pozostało do dyspozycji 325 tysięcy złotych. W ostatnim rozdaniu zwraca uwagę nazwisko Piotra Trzaskalskiego, który otrzymał dofinansowanie na „Pamiętnik Marity”. Łukaszowi Ostalskiemu, absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej i autorowi etiudy "Matka" udało się przekonać ekspertów do swojego projektu „Korsarz”. Jak mówi Leszek Kopeć, w tej sytuacji Fundusz skupi się przede wszystkim na dofinansowaniu krótkich metraży, najchętniej autorstwa młodych twórców.


Anna Wróblewska
Magazyn Filmowy SFP, 38/2014
  7.02.2015
fot. Marysia Gąsecka/Kino świat
Filmowe regiony. Wroclaw Film Commission
Poznań: fundusz filmowy i film commission
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll