PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W warszawskim kinie Kultura projekcją „Panien z Wilka” i spotkaniem Grażyny Torbickiej z Krystyną Zachwatowicz Stowarzyszenie Filmowców Polskich zamknęło cieszący się dużym zainteresowaniem przegląd filmów Andrzeja Wajdy.

Grażyna Torbicka i Krystyna Zachwatowicz, fot. Wojciech Olkuśnik/SFP


Na początek tego wyjątkowego wieczoru, przy licznie zgromadzonej publiczności, Grażyna Torbicka podsumowała przegląd filmów mistrza polskiego kina oraz wieloletniego prezesa i prezesa honorowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Następnie przeszła do rozmowy z Krystyną Zachwatowicz, scenografką teatralną i filmową, aktorką, wdową po zmarłym w 2016 roku Andrzeju Wajdzie, która łączyła się online z Krakowa, by opowiedzieć, publiczności zebranej warszawskim kina Kultura, nie tyle o samym filmie "Panny z Wilka", ale doświadczeniach wojny. - W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie sposób nie wracać myślami do własnych przeżyć – mówiła Zachwatowicz. II wojna światowa zastała ją w wieku 9 lat w Warszawie. W tamtym czasie należała do Szarych Szeregów, brała też udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka i łączniczka poczty harcerskiej. Natomiast Andrzej Wajda opuścił w trakcie wojny rodzinny Radom i przeniósł się do Krakowa. - Takich dramatycznych i osobistych doświdczeń jak Andrzej nie miałam - mówiła Zachwatowicz.


Zapraszamy do obejrzenia relacji z rozmowy Grażyny Torbickiej i Krystyny Zachwatowicz:

 

Jak zauważyła Torbicka wojna przynosi grozę i zniszczenie, ale też zostaje na długo jako silne doświadczenie, a obowiązkiem każdego artysty, który ją przeżył jest dawanie świadectwa historii kolejnym pokoleniom. Zachwatowicz przyznała jej rację mówiąc, że to obowiązek synów wobec ojców, a o grozie i tragedii wojny opowiadały przecież filmy Wajdy m.in. „Katyń” czy „Kanał”. Dziś, w obliczu wojny w Ukrainie Fundacja Kyoto działająca przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, której prezesem jest Zachwatowicz stara się pomagać uchodźcom; obecnie zajmują się rodziną z dziećmi. Żona Andrzeja Wajdy doceniała zaangażowanie i pracę wolontariuszy w całej Polsce. Przypomniała również treść listu Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego napisanego do ukraińskich studentów Szkoły Wajdy w 2014 roku po zajęciu Donbasu przez Rosjan. List był wyrazem wsparcia dla młodych ludzi i sprzeciwu wobec wojny. Okazuje się, że dziś jest niezwykle aktualny.



Grażyna Torbicka i Krystyna Zachwatowicz, fot. Wojciech Olkuśnik/SFP

Spotkanie zakończyło się refleksją o istocie solidarności, także wśród artystów. Rozmówczynie stwierdziły, że sztuka uczy empatii, wrażliwości i pomaga przetrwać trudny czas. Warto wpierać niezależnych i walczących o wolność twórców, bo przecież taką postawę w swoich filmach przyjmował Andrzej Wajda. Krystyna Zachwatowicz zaprosiła na „Panny z Wilka”, jednocześnie przyznając, że teraz trudno jej wrócić do sielskiego życia pokazanego w filmie, ale wyraziła nadzieję na możliwość organizacji pokazu w wolnym Kijowie, a Grażyna Torbicka dodała, że „zjadłybyśmy wtedy konfitury”. I w tym momencie zabrzmiały gromkie brawa.
 

Przegląd „Kino Wajdy” w kinie Kultura zorganizowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W dniach 9 – 13 marca 2022 roku widzowie obejrzeli oprócz „Panien z Wilka” także "Powidoki", „Wesele”, „Dantona”, „Człowieka z Marmuru”. Gośćmi Tomasza Raczka i Grażyny Torbickiej byli: Anda Rottenberg, Paweł Kowal, Justyna Sobolewska i Krystyna Zachwatowicz.

 

 



Zapraszamy do obejrzenia półgodzinnych relacji z przeglądu na kanale YouTube SFP.

MR
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  14.03.2022
Zobacz również
Startuje platforma online Filmmakers-for-Ukraine.com
Kino Wajdy. Kobieta z marmuru
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll