PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W warszawskim kinie Kultura trwa przegląd filmów Andrzeja Wajdy zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 10 marca 2022 widzowie obejrzeli "Dantona" z 1983 roku.
Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1794 roku, kiedy w rewolucyjnej Francji szaleje terror. Gościem Tomasza Raczka był profesor, historyk, wykładowca akademicki - a jednocześnie poseł na Sejm RP -  Paweł Kowal. Tomasz Raczek i jego rozmówca na wstępie przypomnieli częste uwagi krytyki francuskiej, że trudno "Dantona" uznać za film o rewolucji francuskiej, bardziej - o rewolucji, a w zasadzie - o władzy.


Tomasz Raczek, Paweł Kowal, fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

Tomasz Raczek przypomniał, że "Sprawa Dantona" według dramatu Stanisławy Przybyszewskiej została wystawiona przez Andrzeja Wajdę w 1975 w początkującym wówczas Teatrze Powszechnym. Spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem. Dzięki temu sukcesowi powstał film. We Francji, w czasie, kiedy w Polsce był stan wojenny. Rolę Robespierre'a zagrał Wojciech Pszoniak i do dzisiaj wielu znawców kina uważa, że był to najlepszy filmowy Robespierre w historii kina.


- Uważam Wajdę za jednego z najwybitniejszych Polaków - powiedział Paweł Kowal. Przyznał, że choć znał reżysera osobiście, teraz, kiedy po latach obejrzał "Dantona", zaskoczony był przenikliwością jego znajomości mechanizmów władzy i polityki. - Miałem wrażenie, że jestem na posiedzeniu partii politycznej. W tym filmie Wajda ukazał się jako analityk polityki, jakby w niej siedział. Uniwersalność tego filmu zrobiła na mnie kolosalne wrażenie, realizm scen mnie porażał.

Paweł Kowal przyznał, że "Danton" to gotowy materiał dla jego studentów politologii.  - Rozmowa Robespiera z Dantonem odbyła się setki razy na świecie. Możecie podstawić sobie w to miejsce dowolnie dawnych współpracowników, którzy kiedyś szli razem. Te rozmowy zawsze przebiegają tak samo. Są mieszaniną serdeczności, miękkiej ironii, dawne zaufanie miesza się z nieufnością. Z tej rozmowy nie wyniknie nic, bo każdy pójdzie swoją drogą i każdy ma swoich współpracowników - zastanawiał się Paweł Kowal.

Tomasz Raczek, Paweł Kowal, fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

Dzisiaj żyjemy przede wszystkim napaścią Rosji na Ukrainę. W filmie Andrzeja Wajdy tytułową rolę Dantona gra Gerard Depardieu, znany przyjaciel i  apologeta Putina. Zdaniem Pawła Kowala, ludzie w ten sposób otwarcie sprzyjający Putinowi mają być  traktowani tak jako jego współpracownicy. - Wojna ma wymiar etyczny, czyli -  tak tak nie nie. Trzeba uszanować Rosjan, którzy protestują na ulicy, ale ci, co robią swoje interesy,  muszą odczuwać presję - dodał.
 
fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

- Kiedy oglądamy film, to tylko 50 procent zależy od tego, co jest na ekranie. Drugie 50 procent to już to, co jest w nas, w jakim jesteśmy nastroju, jakie są okoliczności - mówił Tomasz Raczek. - Każdy dobry film i każda dobra publicystyka są odbierane przez tu i teraz - spuentował Paweł Kowal. - Kiedy my dzisiaj oglądamy ten film dzisiaj, to i tak będziemy widzieć w nim Polskę - dodał Tomasz Raczek.

 Paweł Kowal, fot. Wojciech Olkuśnik / SFP

  Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego niezwykle ciekawego spotkania. Przed nami kolejno o 19:00 w Kulturze - 11 marca "Wesele" i rozmowa z Justyną Sobolewską a 12 marca - "Człowiek z marmuru" i spotkanie z Karoliną Wigurą-Kuisz. Przegląd zakończy projekcja nominowanych do Oscara "Panien z Wilka" i spotkanie online z Krystyną Zachwatowicz. Wstęp jest wolny, w kasie kina trzeba pobrać wejściówkę, można ją też zarezerwować telefonicznie.



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  11.03.2022
Zobacz również
Łódź Filmowa krzyczy “Ukraina Pomagamy”
Zobacz fragment filmu „Jakoś to będzie”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll