Nasze wspaniałe otwarcie z Łukaszem i Natalią Grzegorzkami
W piątek, 1 października, Festiwal Kamera Akcja zawitał na Targową 61/63. „Przygotowaliśmy prawdziwy ogień filmowy! Niesamowite jest to, że to właśnie "Moje wspaniałe życie" nagrodzonego w Gdyni za reżyserię Łukasza Grzegorzka otwiera Kamerę Akcję w murach Szkoły Filmowej w Łodzi” – witał wszystkich zebranych Przemek Glajzner, dyrektor FKA, dodając, że najbliższe trzy dni to nie tylko seanse, ale też prowokujące i pełne merytorycznej wiedzy rozmowy z gośćmi, twórcami i ekspertami z branży. Po projekcji odbyło się spotkanie z autorami – reżyserem i producentką Natalią Grzegorzek, którzy wspólnie przyznali, że „Moje wspaniałe życie” jest ich najbardziej osobistym dziełem. „Znaczna część filmu oparta jest na moich wspomnieniach z młodości i pamięci o osobach obecnych w moim życiu. Produkcja „Mojego wspaniałego życia” była wyjątkową okazją do powrotu w rodzinne strony – do Nysy.” – opowiadał Łukasz Grzegorzek. Prowadzący Marcin Radomski dopytywał także o kolejne plany duetu. Reżyser odpowiedział jednym, ale bardzo wymownym zdaniem: „Będzie dziko!”.
Publiczność Kamera Akcja, fot. materiały prasowe
Niewstydliwie o intymności
Najbardziej wyczekiwaną dyskusją tegorocznej Kamery Akcji zdecydowanie było „Uszanowanko” O szacunku w branży filmowej, której gośćmi byli reżyserka obsady Ewa Brodzka, koordynatorka scen intymnych Marta Łachacz i aktor Piotr Trojan. Rozmowa początkowo przebiegała w sposób niezwykle delikatny, lecz ze zdania na zdanie coraz bardziej przełamywała tabu. „Kiedyś aktorzy zgadzali się na wszystko, ponosząc konsekwencje zagrania scen wymagających ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. A przecież wykonawcy swoich ról zawsze mogą powiedzieć „nie”. – podkreślała Marta Łachacz. Goście wspólnie uznali, że pomocna w tym kontekście okazała i nadal okazuje się psychologia i jej narzędzia – jej rolę akcentowała Ewa Brodzka: „Podejście do każdego aktora powinno być indywidualne. Aktorzy w czasie prób zdjęciowych mają prawo powiedzieć, że ta rola nie jest dla nich”. W imieniu wykonawców ról wypowiadał się Piotr Trojan, który uznał, że najważniejszym jest, by szanować siebie i stawiać konkretne warunki na planie – „Kiedy nauczyłem się mówić „nie”, wszyscy zaczęli mnie dużo bardziej szanować”. Szczególnie dociekliwa była prowadząca dyskusję Kaja Klimek, która dopytywała gości o przyszłość pracy na planach zdjęciowych. Ta rysuje się według gości bardzo pozytywnie: „Widzimy coraz więcej asertywności u młodych twórców (…) Te nowe pokolenia pracować będą w nowej jakości, na nowych zasadach”.
W młodych siła
Kuba Mikurda i Daria Maślona w archiwum X
12. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbywa się od 30 września do 7 października 2021 roku: stacjonarnie w Łodzi (30.09.–3.10.) oraz online na platformie Think Film (30.09.–7.10.).