PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.09.2021
21 września o godzinie 13.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostanie odsłonięta gwiazda Agaty Kuleszy, uznanej polskiej aktorki filmowej i teatralnej.
Agata Kulesza jest jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek, cenioną przez krytyków i uwielbianą przez publiczność. Znakomicie sprawdza się w skomplikowanych, dramatycznych rolach, jak i w komediowych kreacjach prezentując wszechstronny talent.

Jest absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dyplom odebrała z wyróżnieniem, a zaraz po studiach zaczęła pojawiać się w polskich i niemieckich serialach telewizyjnych. Zadebiutowała również w filmie fabularnym „Człowiek z…” Konrada Szołajskiego i na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Za główną rolę kobiecą w filmie „Moje pieczone kurczaki” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej została nagrodzona na Festiwalu Młodzi i Film, natomiast rola w krótkometrażowych „Kilku prostych słowach” przyniosła jej nagrody od OFFowej Akademi Filmowej oraz na międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu.

Kadr z filmu "Róża" Wojciecha Smarzowskiego

W 2011 widzowie podziwiali ją w roli matki głównego bohatera głośnego filmu „Sala samobójców” Jana Komasy.
Objawieniem okazała się jej wybitna kreacja w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Niezwykle skomplikowana rola wymęczonej przez życie mazurskiej wdowy przyniosła aktorce pierwszego w karierze Orła.

Jej Wanda Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego zachwyciła polskich oraz zagranicznych widzów i krytyków. Kreacja, jak i sam film, zdobyła jeszcze większą uwagę po tym jak obraz otrzymał - jako pierwszy w historii pełnometrażowy polski film – Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Agata Kulesza otrzymała niezliczoną liczbę nagród i nominacji, w tym do Europejskiej Nagrody Filmowej. Została również pierwszą polską aktorką uhonorowaną nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Kadr z filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego

Agata Kulesza zaczęła grać w międzynarodowych produkcjach, kolejny raz w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego stworzyła znakomitą rolę. Film zdobył uznanie międzynarodowych krytyków i otrzymał nominację do Oscara w aż trzech kategoriach.

Ostatnie lata to znakomite kreacje Agaty Kuleszy w głośnych filmach: „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka oraz w filmie „Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta.

Dziś bez wątpienia Agatę Kuleszę można nazwać aktorką kompletną. Łączącą znamiona prawdziwej gwiazdy, ulubienicy publiczności oraz faworytki krytyków. Od ponad dekady znakomicie wiąże imponujące artystyczne wybory wraz z popularnymi rolami w kinowych i telewizyjnych hitach.

Fundatorem gwiazdy Agaty Kuleszy jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie z Agatą Kuleszą w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Podczas wydarzenia, w przypadku braku możliwości zachowania odległości 1,5 m, organizatorzy proszą o używanie maseczek zasłaniających usta i nos.

LK
EC1
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2021
Zobacz również
Szkoła Filmowa w Łodzi: po raz pierwszy na reżyserię dostały się same kobiety
Najlepsze polskie dokumenty. Startuje Doc Hot Selection
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll