PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1 grudnia 2022 roku odbyła łódzka premiera poruszającego dokumentu Michała Kaweckiego „Granica”. Film otrzymał dofinansowanie z regionalnego funduszu filmowego w Łodzi.
Monika Głowacka i Wenancjusz Szuster z EC1-Miasto Kultury, odpowiedzialni za Łódzki Fundusz Filmowy. fot. Mikołaj Zacharow / Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
 
Okazją do zaprezentowania filmu łódzkiej publiczności był odbywający się w tym czasie Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, którego formuła idealnie pasuje do tematyki filmu. Bohaterami filmu jest starsze rodzeństwo. Ona – recydywistka, on - profesor akademicki. Film porusza temat trudnej relacji rodzinnej, w której podejmują oni próbę pojednania się. Traumy dzieciństwa, niełatwe wspomnienia, ich drogi życiowe powodują, iż proces pojednania nie jest łatwy.

- Wspólnie chcemy Was przywitać – powiedziała na wstępie Monika Głowacka, kierująca Łódzkim funduszem w ramach instytucji kultury EC-1 Miasto Kultury. – To najstarszy fundusz filmowy w Polsce. Cieszę się, że możemy dziś zaprezentować film na festiwalu. Monika Głowacka przywitała reżysera, producenta Jerzego Kapuścińskiego ze Studia Munka SFP oraz ekipę filmu i widzów.

Jerzy Kapuściński, fot. Mikołaj Zacharow / Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Film trwa zaledwie 19 minut, ale wzbudził bardzo silne reakcje widowni – nie zabrakło łez i wzruszeń. „Mały wielki film”, jak to ujęła prowadząca spotkanie po projekcji Daria Głowacka. Reżyser na wstępie przyznał, że zbieżność nazwisk bohaterów z jego własnym jest nieprzypadkowa, przez blisko 10 lat bowiem dokumentował kameralną historię rodzinną. Zaczął jeszcze na studiach na ASP, zanim dostał się do szkoły filmowej w Łodzi. Punktem wyjścia było poznanie ciotki, której do tej pory nie znał. Im dłużej Michał dokumentował jej kolejne zakręty życiowe, tym historia bardziej się komplikowała.  Kawecki z autoironią mówił o „chciejstwie” reżysera, kiedy zakłada się pewien kierunek filmu, tymczasem historia układa się inaczej. W ten sposób powstała intensywna, wzruszająca i dramatyczna historia rodzinna, sięgająca korzeniami aż do dzieciństwa brata i siostry. – Moim największym pytaniem było, czy uda im się nawiązać kontakt. Namówiłem ich w końcu do spotkania i to ono stało się główną osią filmu. – Był to bardzo trudny psychicznie film do realizacji. Pozornie to spotkanie dwojga dorosłych ludzi 60+ , a tak naprawdę to dzieci niepogodzone z własnym dzieciństwem – mówił reżyser.  Michał Kawecki szczególnie ciepło podziękował zaangażowanym w produkcję, a obecnym na sali współpracownikom - Marzenie Rzadkowskiej i Michałowi Maślance.
 
 
Michał Kawecki, Daria Głowacka, fot. Mikołaj Zacharow / Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich w ramach wspartego przez PISF programu „Pierwszy Dokument”. Producentem wykonawczym filmu jest Unlimited Film Operations. Koproducentem jest EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Michał Kawecki, Daria Głowacka, fot. Mikołaj Zacharow / Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  2.12.2022
Zobacz również
Etiuda&Anima. Rozdano Nagrody Sekcji Filmu Animowanego SFP
Startuje 22. WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll