PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jedną z najpopularniejszych i najstarszych sekcji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest cykl „Gdynia Dzieciom”, organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową. Motywem przewodnim tegorocznej, siedemnastej już edycji, jest muzyka, a w programie znalazło się ponad dwadzieścia krótkich bajek animowanych oraz kilka pełnometrażowych filmów.

Komentarz do tegorocznej odsłony cyklu „Gdynia Dzieciom”, której towarzyszy hasło „Witajcie w naszej bajce”, przygotował dziennikarz i krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Jerzy Armata:

 

- Tegoroczna edycja sekcji „Gdynia dzieciom” przebiegać będzie pod znakiem muzyki, a w rolach głównych wystąpią filmowi kompozytorzy – Andrzej Korzyński („Akademia Pana Kleksa”), Krzesimir Dębski („W pustymi i w puszczy”) oraz Michał Lorenc ("Ptaszka"). Towarzyszyć im będą m.in. „Reksio kompozytor”, słynny „Kwartecik” pod batutą nieodżałowanego Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza czy „Bulandra i diabeł” przekomarzający się w takt muzyki Krzysztofa Pendereckiego.


Polskiemu filmowi, także temu kierowanemu do młodego widza, zawsze towarzyszyli znakomici kompozytorzy, zarówno ci z kręgu muzyki poważnej, jak i jazzu, rocka czy popu. W programie tegorocznej edycji „Gdyni dzieciom” znalazły się filmy z muzyką m.in. Krzysztofa Pandereckiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Waldemara Kazaneckiego, Czesława Niemena, Marka Wilczyńskiego, Andrzeja Sikorowskiego. W roli głównej wystąpi mistrzowski tercet: Krzesimir Dębski, Michał Lorenc i Andrzej Korzyński.


Dębski to artysta wręcz renesansowo uzdolniony, uprawia muzykę poważną, a także wszelkie rodzaje tej „niepoważnej”: jazz, pop, rock, nawet tzw. krainę łagodności. Pisze, aranżuje, dyryguje, gra na skrzypcach, produkuje, nagrywa, koncertuje. Jest postacią niekonwencjonalną, poczynając już od imienia. Ponoć rodzice, decydując się na imię Krzesimir, czekali pół roku na wyrażenie zgody w tej sprawie przez Radę Państwa (kompozytor zachował w swoim archiwum dokument zezwalający mu na używanie tego imienia podpisany przez Józefa Cyrankiewicza). Zdarzają mu się także dość… nieoczekiwane zachowania. Kiedyś wstał od fortepianu i poszedł na sześciotysięcznik, na Kilimandżaro… W „Gdyni dzieciom” zaprezentuje się na ścieżce dźwiękowej ekranizacji Sienkiewiczowskiej "W pustyni i w puszczy" (2001) Gavina Hooda.


Lorenc niezwykle udanie łączy poetykę symfoniczną z elementami etnicznymi. Tworzy muzykę niezwykle ekspresyjną, kipiącą emocjami, często mocno zrytmizowaną i opartą na sugestywnych motywach melodycznych. Jest kompozytorem niezwykle pracowitym, a zarazem ogromnie wszechstronnym, współpracuje nie tylko z polskimi twórcami, a również z reżyserami z Czech, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Poza komponowaniem pisze… książeczki dla dzieci. Jego muzykę podczas „Gdyni dzieciom” usłyszymy w „Ptaszce” (1996) Krystyny Krupskiej-Wysockiej, przejmującej opowieści o samotnym mężczyźnie próbującym łączyć wychowywanie trójki dzieci z pracą zawodową.


Korzyński to bez wątpienia jeden z najbardziej wszechstronnych – a zarazem najpracowitszych – polskich kompozytorów. Pisze piosenki i utwory instrumentalne, muzykę baletową, radiową, telewizyjną, filmową i teatralną. W jego filmografii znajduje się ponad 120 tytułów, w blisko 50 filmach i serialach pojawiają się piosenki jego autorstwa. Najpopularniejszy soundtrack z polską muzyką filmową to bezsprzecznie jego muzyka z „Akademii Pana Kleksa” (1983) Krzysztofa Gradowskiego, z takimi hitami, jak: „Witajcie w naszej bajce”, „Kaczka dziwaczka” czy „Na wyspach Bergamutach”. Zabrzmią one także podczas tegorocznej „Gdyni dzieciom”, zaprezentowany zostanie też późniejszy film Gradowskiego z muzyką Korzyńskiego – „Tryumf Pana Kleksa” (2001).


Filmy, które znalazły się w programie tegorocznego przeglądu „Gdynia dzieciom”, mają pewien element wspólny – ogromny ładunek pozytywnej energii, szczególnie potrzebny nam w tych trudnych, pandemicznych czasach. Znalazł się w nim także pewien odcień smutku. W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy dwojga mistrzów kina młodego widza: 9 czerwca ubiegłego roku odeszła Krystyna Krupska-Wysocka, autorka niezapomnianych „Skutków noszenia kapelusza w maju” czy „Żurawia i czapli”, rok później – 22 czerwca 2021 – Krzysztof Gradowski, „ojciec” filmowego Kleksa. Wspomniane filmy przyniosły swym twórcom wiele prestiżowych nagród, ale nade wszystko uwielbienie młodej – i nie tylko – widowni. A zatem zapraszamy do Akademii pani Krupskiej-Wysockiej oraz pana Gradowskiego:

 

Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,

Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,

Bo z wami jest weselej, ruszymy razem w knieje,

A w kniejach i dąbrowach przygoda już się chowa…

 

Jerzy Armata

 

„Gdynia Dzieciom” jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej. Program dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Honorowym Patronem przeglądu jest Stowarzyszenie UNICEF Polska – organizacja humanitarna działająca na rzez dzieci.

Pokazy dla najmłodszych widzów 46. FPFF odbędą się w Sali Kameralnej Teatru Muzycznego. Szczegółowy program pokazów „Gdynia Dzieciom”, adresowanych do zorganizowanych grup – przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych – dostępny jest na stronie Festiwalu:46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w terminie 20-25 września 2021 roku w Gdyni.

MR
FPFF w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  27.08.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Żeby nie było śladów": pierwszy zwiastun
Znamy finalistów Script Pro 2021
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll