PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Krótkometrażowe filmy fabularne „Mój syn zamyka się w łazience” w reżyserii Kuby Januszewskiego i „Stancja” Adriana Apanela walczą o nagrody w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 46. FPFF w Gdyni. Filmy powstały w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Bohaterka filmu "Mój syn zamyka się w łazience", zamożna architektka (Rozalia Mierzicka) próbuje powstrzymać swojego 21-letniego syna (Sebastian Dela) przed wyprowadzką z domu rodzinnego, lecz nie potrafi z nim o tym porozmawiać. Między dwojgiem zawiązuje się gra pozorów.

Spotkanie po filmie, fot. Krzysztof Mystkowski

- Zaczęło się od tytułu. "Mój syn zamyka się w łazience" jest zdaniem które przyszło do mnie samo i od razu zaintrygowało zawartą w sobie tajemnicą, rozbudzając moją wyobraźnię – mówi Kuba Januszewski. - W tamtym czasie byłem u progu wyprowadzki z domu rodzinnego. Zainteresowało mnie, że moja mama nie tylko nie powstrzymywała mnie od tego, a wręcz zachęcała do jak najszybszego wyfrunięcia z gniazda. Zacząłem zastanawiać się co by było, gdyby tak naprawdę nie chciała, żebym się wyprowadzał, ale nie potrafiła mnie przed tym powstrzymać. Ta myśl doprowadziła do powstania postaci matki, która szybko zaczęła żyć własnym życiem, a prosta historia o wyprowadzce z domu przerodziła się w opowieść o emocjonalnym dystansie i pragnieniu fizycznej bliskości.

Film powstał w ramach Programu „30 Minut”. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu jest HAKA Films. Koproducentem filmu jest TVN – partner Programu „30 Minut”. Program został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

****

Spotkanie po filmie, fot. Krzysztof Mystkowski

Bohater filmu "Stancja", młody chłopak, puka do drzwi starego domu, chcąc wynająć pokój. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Kobieta chce się pozbyć niespodziewanego gościa, ale gdy dowiaduje się, że chodzi o wynajem, zgadza się oprowadzić go po domu. Stancja okazuje się zapuszczona, a z każdym zwiedzonym pokojem i kolejnym poznanym lokatorem wydaje się coraz dziwniejsza... Chłopak chce się stamtąd wydostać, ale okazuje się to coraz trudniejsze.W tej znakomitej komedii z elementami horroru wystąpili znani aktorzy: Agnieszka Warchulska, Jakub Zając, Anna Seniuk, Marian Opania.

 -  Punktem wyjścia do napisania tej historii były moje doświadczenia zarówno z wynajmem pokoi jak i samym procesem szukania, kiedy to czasami po zamknięciu drzwi mieszkania otwierał się świat, którego nikt by się nie spodziewał i którego na pewno nikt nigdy by nie opisał w ogłoszeniu ani nie pokazał w żadnym katalogu. W filmie poznajemy ten świat razem z młodym, nieśmiałym bohaterem  oraz właścicielką, która marzy żeby jej dom przypominał ten znany z „Domku na prerii” mimo że przypomina on raczej coś zupełnie przeciwnego – mówi Adrian Apanel.

Film powstał w ramach Programu „30 Minut” Studia Munka SFP. Koproducentem „Stancji” jest TVN. Producentem wykonawczym i koproducentem - Silver Frame.


46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa do 25 września.


MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2021
Zobacz również
46.FPFF: „Gęś” Marii Wider - premiera filmu Studia Munka
46. FPFF: "Inni ludzie" pulsujący w rytmie rapu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll