PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
25 września 2021 roku zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Zgodnie uznany za jeden z najlepszych od kilku lat, zwrócił uwagę szerokim wachlarzem tematów, znaczącą obecnością kobiet w ekipach filmowych i zdecydowanie obniżoną średnią wieku twórców.
Zapraszamy do obejrzenia naszej autorskiej galerii zdjęć z gali zakończenia FPFF.  To niezwykła kolekcja zdjęć wieloletniego fotografa festiwalu Krzysztofa Mystkowskiego.


Reżyserka Małgorzata Szumowska i aktorka Agnieszka Podsiadlik zasiadły w jury.


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Monika Smoleń-Bromska, Jacek Bromski, Agnieszka Odorowicz, Dorian Ster pozowali na czerwonym dywanie.


Ekipa "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego na czerwonym dywani wyglądała wyjątkowo barwnie i malarsko. 


Najlepszą aktorką została Maria Dębska, która w filmie "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz zagrała Kalinę Jędrusik. Członkini jury Agnieszka Smoczyńska zwróciła uwagę, że wreszcie polskie kino doczekało się mocnych portretów kobiet, które wreszcie nie są tylko ozdobami i nie tylko kochankami.


Dyrektorzy FPFF Tomasz Kolankiewicz i Leszek Kopeć przed "godziną zero". To najbardziej stresujący moment w festiwalowym tygodniu.


Wystrój Teatru Muzycznego harmonizował ze złotym plakatem tegorocznej edycji FPFF. Na cenie - Krzysztof Zanussi, Jacek Bromski, Agnieszka Holland.


Laureaci FPFF na czele z laureatką Platynowych Lwów Agnieszką Holland. Obok twórcy i producenci zwycięskiego filmu "Wszystkie nasze strachy" - Kuba Kosma, Katarzyna Sarnecka, Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda.


Ekipa filmu "Zupa nic" - Kinga Dębska, Zbigniew Domagalski i aktorzy: Barbara Papis, Alicja Warchocka, Rafał Rutkowski.


Aleksandra Terpińska podbiła publiczność i jury adaptacją prozy Doroty Masłowskiej "Inni ludzie". Statuetkę otrzymała z rąk Pawła Pawlikowskiego i Agnieszki Smoczyńskiej.


Wojciech Szczurek i Małgorzata Foremniak wręczyli nagrodę za debiut aktorski olśniewającemu i, jak to powiedziała aktorka, "piekielnie zdolnemu" Michałowi Sikorskiemu (Foremniak partnerowała Sikorskiemu z filmie Bartosza Blashke. Michał Sikorski zagrał także główną rolę w debiucie Agnieszki Elbanowskiej "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" ze Studia Munka SFP.


Magdalena Chowańska jest jedną z najzdolniejszych montażystek młodego pokoleniu. Montowała m.in. filmy "Supernova", "Ciemno prawie noc", "Fisheye", "Ostatni komers".  W Gdyni odebrała statuetkę za arcytrudny montaż "Innych ludzi".


Zbyt rzadko oglądamy Sławomirę Łozińską na dużym ekranie. Tym bardziej cieszy nagroda za rolę w drugoplanową w "Lokatorce" Michała Otłowskiego.


Juror Bogdan Dziworski nie ukrywał radości, że nagroda za zdjęcia powędrowała do jego zdolnego studenta Łukasza Gutta ("Wszystkie nasze strachy").Joanna Kulig wręczyła  nagrodę aktorską Jackowi Balarowi za mocno napisaną i mocno zagraną rolę w "Innych ludziach" Oli Terpińskiej. Przyznała, że było dużo świetnych ról i była to najtrudniejsza kategoria: Maciej Stuhr w "Powrocie do Legolandu", Tomasz Ziętek ("Żeby nie było śladów", "Hiacynt"), Dawid Ogrodnik ("Najmro", "Wszystkie nasze strachy").


Agnieszce Holland statuetkę Platynowych Lwów wręczyli Krzysztof Zanussi i Jacek Bromski. Platynowe Lwy są nagrodą powstałą z inicjatywy SFP  i przyznawaną przez Stowarzyszenie w porozumieniu z Radą Programową. Jacek Bromski zauważył, że mamy epokę kobiet w kinematografii - to pierwsze Platynowe Lwy dla reżyserki. Na wydział reżyserii w tym roku dostały się same kobiety. Z kolei Krzysztof Zanussi przypomniał o wspólnych początkach pracy w SF Tor. - Byłem Twoim pierwszym szefem! - mówił. W swoim przemówieniu Agnieszka Holland odniosła się do współczesnych problemów świata i Europy i zwróciła uwagę widowni na tragiczną sytuację uchodźców na wschodniej granicy Polski.


To już kolejne - tym razem Srebrne - Lwy dla Aurum Film. Jan Matuszewski, Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham odebrali nagrodę z rąk dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego.Oto jedno z najgłośniejszych nazwisk polskiego scenariopisarstwa: Marcin Ciastoń otrzymał nagrodę za swój debiut fabularny, scenariusz do filmu "Hiacynt" Piotra Domalewskiego.Wraz z ekipą filmu "Wszystkie nasze strachy" w Teatrze Muzycznym pojawił się bohater filmu - artysta Daniel Rycharski.
Fot. Krzysztof Mystkowski (Kosycarz Foto Press) dla SFP
WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2021
Zobacz również
"Johnny": Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan w filmie o ks. Kaczkowskim (foto)
Rusza Kino Dzieci Industry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll