PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka Wydawnictwa Naukowego Semper "Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu" pod redakcją dr Sławomira Rogowskiego i dr Anny Wróblewskiej. Interesująca publikacja porusza nie tylko historię komercyjnej dystrybucji kinowej w Polsce, ale też analizuje wiele zagadnień z nią związanych m.in. preferencje polskich widzów oraz stale rozwijający się rynek VOD.
W czasach pandemicznych, gdy kina pozamykano, ukazała się interesująca książka zatytułowana „Dystrybucja filmowa”, podkreślająca, że oczywiście oglądane treści są ważne, ale nie mniej istotne są także warunki ich przyswajania, czyli czas, miejsce i nośnik. Bo bywały czasy – choć większość kinomanów tego nie pamięta (jak wskazują ostatnio przeprowadzone badania przez Nielsen Polska, prawie połowę [47%] populacji widowni kinowej stanowią tzw. millenialsi, czyli osoby w wieku 21-34 lata) – w których funkcjonowała u nas jedynie państwowa dystrybucja filmów, na ekranach pojawiało się tylko kilka premier zachodnich miesięcznie, działał jeden kanał telewizyjny (czarno-biały), a by dostać karnet na ekskluzywne Konfrontacje, przeprowadzane w wielkich miastach, czyli Przegląd Filmów Świata (w równych proporcjach 50% filmów z krajów kapitalistycznych i 50% z socjalistycznych), trzeba było odstać nockę przed punktami przedsprzedaży. Potem wręcz lawinowo przyszły do nas rewolucje technologiczne. I ustrojowe także. Dynamicznie zaczęła rozwijać się telewizja, rynek VHS i DVD, nadciągnął Internet, telefonia komórkowe itp., itd. Monopol państwa w produkcji i dystrybucji, nie tylko filmowej – ale dóbr wszelakich – został złamany. I te wszelakie dobra przybliżyły się do nas na wyciągniecie ręki. Nic tylko konsumować. Jeśli tylko mamy kasę, no i czas. Kasę wydaje się szybko, gorzej z czasem, dużo pożera go sam wybór, bo przecież widomo, że „osiołkowi w żłobie dano”…

O tym wszystkim piszą autorzy „Dystrybucji filmowej”, której podtytuł brzmi „Od kina do streamingu”. A czynią to wieloaspektowo, przy tym fachowo i atrakcyjnie. Mamy w tej książce interesujący opis historii filmowej dystrybucji (Maciej Gil – Zarys historii kin studyjnych w Polsce 1959-2019), mamy przedstawienie różnych aspektów jej dnia dzisiejszego i prognoz na przyszłość (Anna Wróblewska – Festiwale filmowe jako ścieżka do widza: Gdynia, Nowe Horyzonty, Millennium Docs Against Gravity), mamy część teoretyczną (Karolina Mróz – Prosument – zmiana koncepcji widza), ale i spojrzenie praktyczne (Maria Magdalena Gierat – Moje autorskie kino studyjne), mamy wreszcie różne formy wypowiedzi, od refleksji naukowej (Sławomir Rogowski – Dystrybucja utworów audiowizualnych w społeczeństwie kontentowym), poprzez popularnonaukową eseistykę (Marcin Adamczak, Sławomir Salomon – Kuszenie globalnego Hollywood. System holdbacks i sekwencyjność okien dystrybucyjnych a rozwój platform streamingowych), po rozmowę z wiodącymi na naszym rynku kiniarzami (Film artystyczny na rynku kinowym – rozmawiają Roman Gutek, Maciej Zabojszcz, Sławomir Rogowski i Anna Wróblewska).
Jerzy Armata
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2021
Zobacz również
Finaliści Nagrody Doc Alliance - tym razem z krótkim metrażem!
RFF w Krakowie dofinansuje krótkie filmy. Nabór!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll