PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.04.2022
Ponad 50 filmów polskich i zagranicznych, fabularnych, dokumentalnych i animowanych znalazło się w programie tegorocznego 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2022” we Wrześni. Festiwal powraca po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią i jest pierwszym z tegorocznych polskich festiwali filmowych, który odbywa się w formie stacjonarnej.

Organizatorzy, oprócz pokazów i spotkań z twórcami  po filmach „Chrzciny”, „Wszystkie nasze strachy”, „Zupa nic” i „Republika dzieci”, przygotowali również wiele imprez towarzyszących, m.in. koncerty zespołów muzycznych: Niesamowita sprawa, Czarek Kuczyński i Brylanty; wystawę grafik Michała Woźniaka „Osobowości polskiego kina - Portrety”, a także działania plenerowe: „Przebudzenie Wiosny – Warsztaty Jogi”; pieszą ekspedycję przyrodniczo-kulturową Magiczna Września i konkurs filmowy ze znajomości polskiego kina, który zakończy się wspólnym ogniskiem uczestników i gości nad Zalewem „Lipówka”.




W programie znajdziemy również interesujące wydarzenia branżowe. W czwartek 21 kwietnia, drugiego dnia Festiwalu, odbędzie się panel dotyczący relacji na linii „Reżyser – Producent”. Do Wrześni przyjadą dokumentaliści z wielu zakątków kraju, aby nawiązać kontakty i porozmawiać o początkach współpracy, która nierzadko bywa trudna, szczególnie dla twórców funkcjonujących z dala od dużych ośrodków produkcyjnych (Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice). Wśród panelistów znajdą się m.in. Małgorzata Prociak, przewodnicząca Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i Kamil Skałkowski, producent ze Studia Kalejdoskop, członek Zarządu Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Tematem V Ogólnopolskiego Forum Animatorów Kultury Filmowej, imprezy cyklicznej, zainicjowanej na Prowincjonaliach w 2019 roku, z myślą o integracji organizatorów lokalnych i ponadlokalnych imprez filmowych, także osób prowadzących kina studyjne, działających w ramach projektu „Kino Za Rogiem” oraz prowadzących akademie filmowe, kluby DKF i AKF, będzie „Okno JESZCZE niezamknięte”. Temat ten jest bardzo aktualny i niezwykle wrażliwy. Dotyczy groźnego trendu pomijania okna dystrybucji filmów w kinach, na rzecz ekspansywnie  rozwijających się platform streamingowych i VOD, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do upadku wielu branż, zawodów filmowych i wokół filmowych.  We Wrześni pojawią się znawcy tematu: dr hab. Marcin Adamczak – kulturoznawca,  filmoznawca i współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Velvet Spoon; Kinga Dębska reżyserka, pisarka, wiceprzewodnicząca Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Zbigniew Domagalski – producent, dyrektor Wytwórni  Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Marlena Gabryszewska –  prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Spojrzenie na problem z różnych stron, punktów widzenia i grup interesów zapowiada ciekawą dyskusję.  


Jak co roku, nagrody, którymi są statuetki „Jańcia Wodnika”, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego, przyzna festiwalowa publiczność, dziennikarze i organizatorzy.  Jedna z nich,  honorowa organizatorów, za artystyczne dokonania życia,  trafi do rąk znakomitej aktorki filmowej, teatralnej i telewizyjnej, piosenkarki –  Stanisławy Celińskiej. Laureatka otrzyma również nagrodę specjalną  TVP.  Koncert „Jesienna” w wykonaniu Artystki pod kierownictwem muzycznym kompozytora i aranżera – Macieja Muraszko, oficjalnie zakończy Festiwal.


Partnerem Festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Prowincjonalia, często nazywane festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów, potrwają od 20 do 24 kwietnia we Wrzesińskim Ośrodku Kultury we Wrześni.
MR
Prowincjonalia
Ostatnia aktualizacja:  19.04.2022
Zobacz również
Polskie filmy na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku
Filmy twórcy debiutującego w Studiu Munka w programie Cannes!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll