PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Gośćmi tegorocznej edycji Script Fiesty 9½ będą Christos Nikou oraz Stavros Raptis – twórcy “Niepamięci” – greckiego kandydata do Oscara 2021, który otworzył im drogę do Hollywood. Organizatorzy zdradzają kolejne szczegóły programowe, a wśród nich jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego topowi scenarzyści, konsultanci scenariuszowi i piszący reżyserzy opowiedzą o swoim procesie twórczym. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się online od 22 do 24 kwietnia.

Christos Nikou współpracował m.in. z Yorgosem Lanthimosem przy filmie “Kieł” i Richardem Linklaterem przy “Przed północą”. W 2020 roku zadebiutował w pełnym metrażu wyróżniającą się na weneckim festiwalu “Niepamięcią”, która natychmiast zwróciła uwagę Cate Blanchett – przewodniczącej jury weneckiego festiwalu. “Niepamięć” wkrótce została oficjalnym kandydatem Grecji w wyścigu po Oscara 2021. “Scenariusz napisany przez Christosa Nikou we współpracy ze Stavrosem Raptisem wpisuje się w aktualne niepokoje społeczne. Opowiada o epidemii... amnezji. Film nawiązuje do stylistyki nowej fali greckiej. Jest autorskim przetworzeniem jej najlepszych cech i niewątpliwie to jeden z najbardziej intrygujących scenariuszy w europejskim kinie ubiegłego roku” – podkreśla Przemek Glajzner, dyrektor artystyczny Script Fiesty. “Niepamięć” stała się dla Christosa Nikou i Stavrosa Raptisa przepustką do Hollywood. Duet pracuje właśnie nad scenariuszem do swojego pierwszego anglojęzycznego filmu “Fingernails”, w którym główną rolę zagra Carey Mulligan. Film wyprodukuje Cate Blanchett. Podczas Script Fiesty odbędzie się scenariuszowe case study z udziałem twórców, które pozwoli prześledzić konstrukcję scenariusza “Niepamięci” oraz jeszcze silniej zrozumieć źródło fenomenu greckiej produkcji.Topowi scenarzyści, konsultanci scenariuszowi i piszący reżyserzy, czyli duża dawka merytorycznych wskazówek i insiderskiej wiedzy w sześciu aktach. Organizatorzy Script Fiesty zapraszają na wydarzenie, w ramach którego zaproszeni goście opowiadają o własnych doświadczeniach z pracy nad tekstem. Sześcioodcinkowy cykl będzie miał swoją premierę online podczas Script Fiesty 9½. “Postanowiliśmy przygotować wydarzenie, które wymknie się festiwalowym formatom i w zaskakującej formule przybliży uczestnikom różne aspekty procesu tworzenia scenariusza. Chcemy, aby wskazówki inspirowały przyszłych scenarzystów, pokazywały różnorodność spojrzeń na proces twórczy. Zderzały różne perspektywy” – opowiada Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna festiwalu.


Goście wydarzenia będą poruszać się po sześciu przestrzeniach tematycznych. Opowiedzą o początkach pracy nad scenariuszem, swoich rytuałach twórczych i narzędziach, które pozwalają stawiać im kolejne kroki w procesie, poszukiwaniu inspiracji i tematu, o sposobie kreowania bohaterów, pisania dialogów i doborze odpowiedniej struktury narracji dla historii. Nie zabraknie także rozdziału poświęconego współpracy scenarzystów z konsultantami i producentami. Ostatni epizod będzie stanowić zbiór dobrych praktyk, kluczowych rad dla przyszłych scenarzystów. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali m.in. Michał Oleszczyk (Pisarze. Serial na krótko), Mateusz Pacewicz (Boże ciało, Hejter), Kaja Krawczyk-Wnuk (Żeby nie było śladów, Polot), Łukasz M. Maciejewski (Król, Czerwony pająk), Anna Bielak (konsultacja: Magnezja), Krzysztof Rak (Bogowie, Sztuka kochania), Agnieszka Kruk (script coach), Maciej Ślesicki (Tato, Sara), Marta Szymanek (Wataha, Odwilż), Kinga Dębska (Moje córki krowy, Plan B), czy Magdalena Łazarkiewicz (Na koniec świata, Powrót).

 

MR
Script Fiesta
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Filmowe rejsy Andrzeja Barszczyńskiego
Aniela Lubieniecka – w książkach i na ekranie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll