PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na platformie powstałej na potrzeby 21. LAF, czyli vod.laf.org.pl, są 
od 10 sierpnia dostępne filmy z cyklu Warsztaty Kultury Filmowej. Dodatkowo kinomani mają do wyboru około 180 filmów, w tym aż 40 przedpremier, a także rozmowy z twórcami kina, prelekcje i wstępy do filmów.

WARSZTATY KULTURY FILMOWE

Na platformie powstałej na potrzeby 21. LAF, czyli vod.laf.org.pl, są dostępne Warsztaty Kultury Filmowej. Iwona Bartnicka, szefowa działu filmów w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie i prezes DKF „Megaron”, mówi w nich o możliwościach funkcjonowania obiektów kinowych w małych społecznościach i wielkich miastach. Zbigniew Masternak, scenarzysta i reżyser, prowadzi warsztaty scenopisarstwa. Maciej Marczewski, reżyser i aktor, przedstawia kurs Online Kamera w Wajda School. Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i dziennikarz, zdradza arkana pracy krytyka filmowego oraz opowie jak sobie poradzić jako krytyk w czasie pandemii. Osobnym wykładem jest też zatytułowany „Jak rozmawiać z aktorem?”. Ryszard Jaźwiński, dyrektor artystyczny LAF i dziennikarz radiowej Trójki, proponuje słuchaczom warsztaty dziennikarskie. Katarzyna Zabratańska z Innej Fundacji zajmuje się sztuką dotarcia z filmem do publiczności. Wszystkie warsztaty są dostępne bezpłatnie on-line na vod.laf.org.pl


KINO NA 21. LAF

W tym roku, mimo niesprzyjających warunków dla rozpowszechniania kinowych i festiwalowych nowości, na LAF-ie pokazanych zostanie przedpremierowo około 40 filmów. LAF rozpoczął najnowszy obraz Roya Anderssona „O nieskończoności”. Ale na uwagę zasługują też choćby:  „Słoń i motyl” (belgijski film, który został wyprodukowany przez braci Dardenne i Martina Scorsese), „Don Gilliam i olbrzymy” (z Terrym Gilliamem i Adamem Driverem), „Trash Fire” (najnowsza niszowa produkcja Richarda Batesa Jr., która wygrała Boston Underground Film Festival), familijny „Abe” (niezależny film z USA z hipnotyzującą muzyką w tle), „Rozgwiazda” (jeden z ciekawszych debiutów na amerykańskiej scenie kina niezależnego 2018 roku) czy „Złe Baśnie” braci D’Innocenzo (nagroda na Berlinale).


WAJDA SCHOOL NA LAF

Letnia Akademia Filmowa od początku promuje także polskie kino i wspiera polskich twórców. Dlatego w tym roku podejmuje współpracę z Wajda School. I tak na początek, w poniedziałek, pokazany zostanie przedpremierowo dokumentalny film Natalii Dołgowskiej „Ja jestem, Ty jesteś”. To liryczny portret chwili. Opowiada o kilku leniwych letnich dniach, kiedy przyglądamy się przyjaźni Natalii, dwudziestoparoletniej autorki filmu, z Andrzejem, malarzem, którzy odkrywają swoje doświadczenia ze śmiercią i pamięcią. Po projekcji (początek o 20.00) odbędzie się spotkanie z autorką, które poprowadzi dyrektor artystyczny LAF Ryszard Jaźwiński. Kolejni twórcy Wajda School, których obrazy zostaną zaprezentowane na LAF, to Julia Groszek („Arabski groszek”), Paweł Ziemilski („Miejscy kowboje”), Grzegorz Szczepaniak („Ślimaki”), Marta Skiba („Pod niebem”) i Jan Borowiec („Szklane negatywy”).

WIRTUALNI GOŚCIE

Nie na żywo, ale są i chętnie spotykają się ze słuchaczami Akademii. Twórcy filmowi. W weekend otwarcia gościliśmy wirtualnie Agnieszkę Holland i Sebastiana Stankiewicza, a przed nami jeszcze m.in. Eliza Rycembel, Łukasz Simlat, Marek Lechki, Dorota Kędzierzawska, Magnus von Horn, Maciej Bochniak.Wszystkie spotkania są lub będą dostępne na vod.laf.orgpl bezpłatnie do końca festiwalu.  


KINO NOCNE w ZWIERZYŃCU

Letnia Akademia Filmowa to osiemnaście cykli, w których odpowiednie propozycje powinni dla siebie znaleźć zarówno miłośnicy kina polskiego, jak i światowego, fani horroru, produkcji muzycznych, światowej klasyki czy… najmłodsi widzowie. I tak pojawią się "Filmy w sieci", "Klubowy karnet", "Strachy na LAF-y", "Król LAF" , "W polskim obiektywie". Podczas LAF-u nie zabraknie klasyki. W tym roku to kinematografia Claude Sauteta, Davida Lyncha i krótkie metraże Bustera Keatona. 


Z kolei cykl „Strachy na LAF-y” to same przedpremiery. Aż 15 tytułów, wśród których są najwyżej oceniany horror tego roku „Funhouse” Jasona Williama Lee czy „Chimera” Maurice’a Haeemsa. „Z list przebojów…” to propozycja skupiająca pokaźne grono filmów muzycznych – tych klasycznych, jak i nowości. Przedpremierowo obejrzymy w nim „La Bolduc” czy „Days of Power”. W sumie LAF to 18 cykli filmowych. Tylko jeden z nich – KINO NOCNE – to filmy pokazywane na żywo w Zwierzyńcu. Codziennie o 22.00 przez dziesięć festiwalowych dni będzie można zobaczyć dobre filmy siedząc w wygodnych fotelach na dziedzińcu historycznego browaru.


ALL YOU NEED IS LAF

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latemw Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. To także spotkania przyjaciół i znajomych, którzy odliczają czas od sierpnia do sierpnia, żeby znowu spotkać się w Zwierzyńcu i doświadczyć tego, jak Kino łączy ludzi, a przy okazji skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO. W tym roku program LAF jest zdecydowanie odmienny od poprzednich. Większość projekcji filmowych oraz spotkania i warsztaty odbywają się on-line. Niemniej organizatorzy liczą na wyrozumiałość uczestników i wieloletnich przyjaciół LAF, na ich uczestnictwo w tej nietypowej odsłonie festiwalu i… na osobiste spotkanie za rok.  

          

MR
LAF
Ostatnia aktualizacja:  11.08.2020
Zobacz również
Filmy Holland i Wilczyńskiego również staną do walki o Oscara
Krystyna Pohorecka w świecie dźwięku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll