PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  25.07.2020
Gdzie najlepiej rozmawiać o literaturze polskiej, czeskiej i słowackiej, jak nie na granicy? – pytają organizatorzy Przeglądu Kino na Granicy.
Pomysł programu literackiego towarzyszącego głównemu, filmowemu tematowi Przeglądu Kina na Granicy pojawił się już kilka lat temu. - Ten rok miał być szczególny w relacjach polsko-czeskich, bo literatury obu tych krajów zostały zaproszone w charakterze głównych, honorowych gości targów książki w Warszawie i Pradze. Uzupełniać to miały w Polsce i w Czechach dziesiątki mniejszych i większych imprez promocyjnych. Podstępny wirus pokrzyżował jednak wszystkie te plany, więc Literatura na Granicy będzie pierwszym spotkaniem na żywo polskich i czeskich pisarzy z ich czytelnikami. Wszystko to już w sierpniu – zapowiada Andrzej S. Jagodziński, autor programu sekcji.
 
Literatura na Granicy
 W tych „granicznych” rozmowach wezmą udział między innymi: Karol Sidon i o.Tomasz Dostatni, Josef Formánek i Andrzej S. Jagodziński, Ivana Myšková i Vratislav Kadlec, Petra Hůlová i Krzysztof Varga, a moderować je będą: Teresa Drozda, Anna Maślanka, Agata Wróbel i Piotr Paziński. Wzorem ubiegłego roku organizatorzy planują też widowiskowy pojedynek tłumaczy, podczas którego znani tłumacze niezależnie od siebie przetłumaczą ten sam tekst, ale przekład rywala poznają dopiero podczas jego publicznej lektury, czyli w tym samym momencie, co widzowie. Oceni ich sędzia i publiczność. Tym razem smaczkiem jest fakt, że zmierzy się para małżeńska: Katarzyna Dudzic-Grabińska i Tomasz Grabiński, którym sędziować ma Jan Stachowski.  Organizatorzy proponują również rozmowy o książkach „Zawrót głowy” Darka Foksa, „To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach” Michała Zabłockiego, „Słowacja. Dzieje obojętności” Martina M. Šimečki. O poezji zmarłego przed miesiącem Petra Krála mówić będzie autor wydanego niedawno wyboru jego tekstów Zbigniew Machej. Bohaterem innego ze spotkań będzie wybitny reporter Paweł Smoleński. Tradycyjnie uczestników czeka też debata wyszehradzka. Jej tegoroczny temat brzmi Dlaczego Środkowoeuropejczycy kochają literaturę czeską? Udział wezmą mi.in. : prof. Joanna Goszczyńska, Julia Różewicz (PL), Martin M. Šimečka (SK) i Petr Minářik (CZ), István Vörös, László Szigeti (HU).

Cykl rozmów i spotkań dopełni bardzo oczekiwany polsko-czeski koncert zespołów Krch-off Band i Pablopavo & Ludziki, których liderami są śpiewający poeci: J.H. Krchovský  oraz Paweł Sołtys.


Spotkanie z Zbigniewem Machejem, fot. Kino na Granicy

  22. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” odbędzie się w dniach 21-26 sierpnia w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Wszystkie szczegóły na stronie www.kinonagranicy.pl i w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/469668910389840/



WRÓB
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  25.07.2020
Zobacz również
ANIMARKT: cykl darmowych webinariów o stop motion
39. Młodzi i Film. Mary Komasa na finał!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll