PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jednym z tematów tegorocznego „Kina na Granicy” będą Hejterzy i nerdzi. Widzowie Przeglądu zobaczą prawie 20 filmów nawiązujących do tematyki zachowań w Internecie, między innymi nowy obraz twórcy „Sali Samobójców” i „Bożego Ciała” – „Hejter”, oraz współtworzony przez autora głośnego „Czeskiego snu” Víta Klusáka dokument „W sieci”. Twórcy filmów będą obecni na festiwalu.
Wszechobecny Internet wpłynął na zmianę stylu życia kilku pokoleń i bardzo je ułatwił. Ale jak każde nowe zjawisko, powoduje i uwypukla też pewne postawy i zachowania społeczne. Jakie? Ten temat podejmie w tym roku „Kino na Granicy”.

- Dla wielu Internet to narkotyk, uzależnienie. Ale to także model życia albo życie samo w sobie. Internet to samotność (w sieci), anonimowość, hejt i wirtualne relacje. A ponieważ kino powinno pokazywać życie w całej złożoności, chcieliśmy przedstawić filmową sekcję, w której sportretowani będą bohaterowie uwięzieni w sidłach Internetu. Czym jest owo uzależnienie i jaką cenę płaci się w sytuacji, kiedy real miesza się z wirtualem? Filmowi hejterzy, filmowi nerdzi zgadzają się tylko w jednym – nie ma dzisiaj życia bez sieci – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy „Kina na Granicy” po stronie polskiej.
 


"Sala samobójców. Hejter", materiały prasowe

Jedynie 5 godzin zajęła 83 mężczyznom w wieku 26-63 lat reakcja na fikcyjny profil dwunastoletniej dziewczynki stworzony przez duet reżyserów Víta Klusáka i Barbarę Chalupovą. Ów alarmujący fakt sprawił, że powstał pełnometrażowy, niezależny film dokumentalny „W sieci” („V síti”). Obraz odkrywa szokujące dane dotyczące wykorzystywania dzieci w czeskim Internecie. To bardzo aktualny i ogólnoświatowy problem. „Wirtualni drapieżnicy” w zdecydowanej większości przypadków kierowali do dziewczynki bezpośrednie zaproszenia do wspólnej masturbacji za pośrednictwem połączeń wideo. Wielu z nich bez zapowiedzi wysyłało zdjęcia swoich genitaliów, a czasem również linki do najróżniejszych filmów pornograficznych włącznie z zoofilskimi. Jeszcze tego samego dnia, chwilę po nawiązaniu kontaktu, czterech mężczyzn zadowalało się przed kamerą internetową, nie musząc nawet patrzeć na niepełnoletnią dziewczynkę – podkreśla Martin Novosad, dyrektor programowy po stronie czeskiej. - Główna oś filmu skupia się wokół radykalnego eksperymentu psychospołecznego, dzięki któremu pokazano problem, z którym w przestrzeni internetowej spotykają się dzieci w wieku od 11 do 13 lat. Wśród materiałów zdjęciowych znalazły się nawet fragmenty osobistych spotkań dziewczynek z mężczyznami, których nagrywało – pod okiem ochroniarzy – sześć ukrytych kamer.
  "W sieci", materiały prasowe


W ramach sekcji Hejterzy i nerdzi – kino w sieci pokazane zostaną miedzy innymi filmy: „Apparatgeist” (reż. Marie-Magdalena Kochová), „Dzieci online” (Kateřina Hager), „Bliski nieprzyjaciel” (Karel Janák), „Iluzja” (Kateřina Turečková), „Na dachu” (Jiří Mádl), „W sieci” (Vít Klusák, Barbora Chalupová), „W niewoli Internetu” (Matěj Krátký), „Kto następny ?” (Miro Drobný), „Profil” (Timur Bekmambetov), „Mam nadzieję, że następnym razem umrzesz :)” (Mihály Schwechtje), „Sheena667” (Grigorij Dobrygin), "Haker" (Janusz Zaorski), „Sieć” (Krzysztof Krauze), "Sala samobójców" i „Sala samobójców. Hejter” (Jan Komasa).

Tematyką Internetu, jednego z przewodnich zagadnień tegorocznego „Kina na Granicy” zainspirowany jest także plakat Przeglądu. Stąd pomysł na projekt na bazie modułu, który można rozbudowywać w nieskończoność we wszystkich kierunkach — dokładnie tak, jak działa sieć. Autorką plakatu jest Iwona Cichy.
 


TRWA SPRZEDAŻ I PULI AKREDYTACJI NA 22. PRZEGLĄD FILMOWY „KINO NA GRANICY”. Zakup akredytacji do końca stycznia jest gwarancją najniższej ceny.  Akredytacje są dostępne online tutaj: https://kinonagranicy.pl
 


WRÓB
Kino na granicy
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2020
Zobacz również
Paweł Pawlikowski przewodniczącym jury Millennium Docs Against Gravity
Edward Rożnowiecki – całe życie w animacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll