PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Bartosz Bielenia otrzymał prestiżowy tytuł European Shooting Star 2020. Kandydaturę aktora do udziału w programie zgłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej. Bielenia zagrał główną rolę w „Bożym Ciele” Jana Komasy, które znalazło się na krótkiej oscarowej liście w kategorii "najlepszy film międzynarodowy".
- Grzesznik i święty. Diabeł i anioł – pisze o Bieleni Jury. - Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz. Bo Bartosz Bielenia sprawi, że w to uwierzysz. Z nieskończonymi zdolnościami kroczy szaleńczymi ścieżkami rozpaczy i odkupienia. Dzięki tej hipnotyzującej obecności sprawia, że chcesz się do niego przyłączyć. W tym samym czasie na swoich ramionach dźwiga cały film. Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią.

Bartosz Bielenia ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. Debiutował na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku w 1999 roku, gdzie wystąpił w głównej roli w przedstawieniu „Mały książę” w reżyserii Tomasza Hynka. W latach 2014-2017 występował na scenie Starego Teatru w Krakowie. Pracował m.in. z Janem Klatą, Krzysztofem Garbaczewskim, Pawłem Miśkiwiczem czy Konstantinem Bogomołowem. W styczniu 2018 roku dołączył do zespołu Nowego Teatru w Warszawie. W filmografii młodego aktora znajdują się role w filmach "Boże Ciało" Jana Komasy, "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego, "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa, "Disco Polo" Maćka Bochniaka i "Ja teraz kłamię" Pawła Borowskiego. Za rolę w filmie "Boże Ciało" został nagrodzony m.in. na festiwalach w Al-Dżunie i Chicago.


Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EFP), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W tym roku Polskę reprezentować będzie Bartosz Bielenia. Do programu zakwalifikowali się także: Martina Apostolova (Bułgaria), Pääru Oja (Estonia), Victoria Carmen Sonne (Dania), Zita Hanrot (Francja), Levan Gelbakhiani (Gruzja), Jonas Dassler (Niemcy), Bilal Wahib (Holandia), Joana Ribeiro (Portugalia), Ella Rumpf (Szwajcaria).

10 uczestników Shooting Stars 2020 wybrano spośród 28 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP). W tym roku PISF zgłosił kandydaturę Bartosza Bieleni. Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka i poprzednio European Shooting Star Vesela Kazakova oraz niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.

Bartosz Bielenia jest siódmą osobą z Polski z tytułem Shooting Star. W ubiegłych latach Shooting Stars byli Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010, Jakub Gierszał w 2012 oraz Mateusz Kościukiewicz w 2014 roku, Zofia Wichłacz w 2017 roku. W zeszłym roku w programie uczestniczył Dawid Ogrodnik. Nominacja do tytułu Shooting Star otworzyła drogę do międzynarodowej kariery wielu europejskim aktorom m.in. France Potente, Rachel Weisz, Danielowi Craigowi, Danielowi Bruhlowi, Carey Mulligan, Albie Rohrwacher, Mélanie Laurent, Moritzowi Bleibtreu czy Elenie Anayi.
AK
PISF
Ostatnia aktualizacja:  9.01.2020
Zobacz również
fot. Kino Świat
Obejrzyj filmy z 25. edycji Wielkiej Przygody z Filmem
Jerzy Zieliński – kino jest fantastyczne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll