PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Koprodukcja słowacko-polsko-czeska „Aplauz” (reż. Juraj Lehotsky) znalazła się w oficjalnej konkursowej selekcji festiwalu Black Nights w Tallinie. Ponadto „Matecznik” (reż. Grzegorz Mołda) zostanie zaprezentowany w sekcji First Feature Competition. Festiwal odbywa się w dniach 11-27 listopada br.

„Aplauz”


To słowacko-polsko-czeskifilm w reżyserii Juraja Lehotsky’ego, a wyprodukowanego przez Harine Films. W głównej roli występuje Bartosz Bielenia.


Matúš jest utalentowanym muzykiem, który porzucił rozwijającą się karierę, kiedy zachorowała jego przybrana matka. Po jej śmierci mieszka ze swoim przyrodnim bratem Dávidem. Dávid bierze to, co daje mu życie, Matúš czuje się sfrustrowany niespełnionymi ambicjami. Gdy spotyka starego szkolnego kolegę Alberta, ten otwiera przed nim drzwi do „lepszego” świata. W przeciwieństwie do Dávida, który odnalazł szczęście gotując w domu seniora, Matúš nie może odnaleźć radości życia mimo odniesionego sukcesu.


„Matecznik”


Film opowiada historię Marty – opiekunki w mieszkaniu treningowym – i jej podopiecznego Karola. Warunkowo zwolniony z poprawczaka chłopak jest objęty dozorem elektronicznym i rozpoczyna swoje życie na nowo. Rodzi się między nimi skomplikowana relacja oparta na poczuciu władzy, ale też potrzebie miłości i bliskości. W rolę Marty wcieliła się choreografka, tancerka i performerka – Agnieszka Kryst, a partneruje jej Michał Zieliński.


Scenariusz do filmu Grzegorz Mołda, dla którego jest to pełnometrażowy debiut fabularny – napisał wspólnie z Moniką Powalisz. Koncepcja wizualna została opracowana z niemiecką operatorką zdjęć Constanze Schmitt i scenografką Melą Melak. Za kostiumy odpowiada Małgorzata Fudala, za montaż – Piasek&Wójcik a za charakteryzację – Anna Buttny. Kierownictwo produkcji objęła Aleksandra Orzechowska-Madejska. Producentem filmu jest Izabela Igel (Harine Films) w koprodukcji z Telewizją Polską. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Galapagos Films.


„Mój sąsiad Adolf”


Akcja izraelsko-polsko-kolumbijskiej koprodukcji rozgrywa się w 1960 roku. Ocalały z Holokaustu, zrzędliwy Marek Polsky, mieszka na odludnej kolumbijskiej wsi. Całe dnie spędza grając w szachy i pielęgnując swoje ukochane krzewy czarnych róż. Pewnego dnia, do domu obok wprowadza się tajemniczy, starszy Niemiec. Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to… Adolf Hitler. Nikt mu jednak nie wierzy, dlatego rozpoczyna misję detektywistyczną. Zbierając dowody zbliży się do swojego sąsiada bardziej niż by chciał. Tak blisko, że ci dwaj, mimo ciężkiej przeszłości, mogą stać się nawet przyjaciółmi.


W obsadzie filmu znaleźli m.in. David Hayman, Udo Kier, Olivia Silhavy, Kineret Peled, Jaime Correa, Tomasz Sobczak, Danharry Colorado Cortés oraz Dorian Alexis Zuluaga Seguro. Obraz wyreżyserował Leon Prudovsky, który wraz z Dmitry Malinsky jest również autorem scenariusza. Producentami są: Haim Mecklberg, Estee Yacov-Mecklberg, Stanislaw Dziedzic i Klaudia Śmieja, reprezentującymi 2-Team Productions i Film Produkcja w koprodukcji z Vandalo i United King Films. Autorem zdjęć jest Radek Ładczuk, a muzyki – Łukasz Targosz.

 

***


Black Nights odbywa się w Tallinnie w Estonii od 1997 roku. To jeden z najważniejszych festiwali poświęconych sztuce filmowej w Europie Północnej, akredytowany przy organizacji International Federation of Film Producers Association (festiwal klasy A). Z polskich produkcji – oprócz wymienionych powyżej – w programie znalazły się również „IO” Jerzego Skolimowskiego, koprodukcja siedmiu państw „Autobiografia” w reżyserii Makbula Mubaraka – oba filmy w sekcji Best of Fest, a także polsko-izraelsko-włoski obraz „Liczba doskonała” (reż. Krzysztof Zanussi). Z kolei łotewsko-litewsko-polski film „Styczeń” (reż. Viesturs Kairiss) zostanie zaprezentowany w sekcji Baltic Film Competition, „Sonata” (reż. Bartosz Blaschke) – Children’s Right Programme, a „Detektyw Bruno” (reż. Mariusz Palej, Magdalena Nieć) – Children’s Programme. Do programu Rebel with Cause – Out of Competition trafiła amerykańsko-polska koprodukcja „Roving Woman” (reż. Michał Chmielewski).

Widzowie festiwalu w Tallinnie będą też mieli okazję obejrzeć dokumenty: „Droga” (reż. Wojtek Kozakiewicz) – sekcja Messy Minds – Live Action Documentaries 2 i „Gdy kwiaty nie milczą” (reż. Andrei Kutsila), a także film:y „Zielnik” (reż. Iwona Pasińska) – Dance Films: Let’s Dance oraz „W kręgu” (reż. Jan Naszewski) – Black Nights Comedy. Odbędą się również pokazy trzech polskich animacji: „Było sobie morze…” (reż. Joanna Kożuch), „Slow Light” (reż.Katarzyna Kijek, Przemysław Adamski) i „Wizyta” (reż. Mateusz Jarmulski), a także krótkiego metrażu „Afonia” (reż. Marta Z. Nowak). Z kolei 15 polskich produkcji zostanie zaprezentowanych w ramach O!PLA FOCUS ON POLAND 2022.

 

MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2022
Zobacz również
Koncert muzyki z serialu "Król" w Muzeum POLIN
Rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal TV Heart of Europe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll