PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na zaproszenie organizatorów festiwalu Kamera Akcja do Łodzi przyjedzie Sebastian Fabijański. Ogłoszono kompletny program filmowy festiwalu, w tym film zamknięcia, czyli "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy. Rozpoczęły się zapisy na warsztaty.
Doroczną rozmowę z zaproszonym aktorem na Kamerę Akcję aktorem poprowadzi w tym roku inny krytyk - Marcin Radomski (zawsze w tę rolę pełnił Łukasz Maciejewski). Podczas jubileuszowej edycji festiwalu ich rozmówcą będzie Sebastian Fabijański, absolwent PWST w Warszawie, aktor znany m.in. z ról w takich filmach jak “Jeziorak”, “Kamerdyner” czy “Pitbull. Niebezpieczne kobiety” oraz serialach “Belfer” i “Ultraviolet”. W tej chwili na ekranach polskich kin można podziwiać go w roli Józka “Wieży” w “LegionachDariusza Gajewskiego. Widzowie festiwalu Kamera Akcja zobaczą w głównej roli w filmie "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Czy podczas łódzkiego festiwalu Fabijański wspomni o swojej dopiero startującej, a już wzbudzającej kontrowersje karierze muzycznej? W końcu jego płytę ma wyprodukować słynny łodzianin - OSTR.

80 filmów, blisko 25 premier - pełny program filmowy

Nagradzane, oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach, pokazujące trendy w światowym kinie, niedostępne w Polsce, głośno komentowane, kontrowersyjne i wywołujące dyskusję. Takie filmy znajdują się w programie jubileuszowej edycji FKA. Widzowie zobaczą blisko 80 filmów, w tym 50 pełnometrażowych, podzielonych na 10 sekcji tematycznych. W programie znajdzie się blisko 25 pokazów przedpremierowych, premierowych bądź niedostępnych w polskiej dystrybucji kinowej.

Po raz kolejny w programie festiwalu znajdą się dobrze znane uczestnikom Kamery Akcji bloki takie jak “Krytyczne premiery”, “Głos krytyków” czy “Filmoznawca-filmowiec”. Bohaterem tej ostatniej będzie François Ozon, autor nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale filmu “Dzięki Bogu”. Kinomani z pewnością docenią także nowości programowe m.in. unikalne pokazy kina interaktywnego z dwóch różnych epok technologicznych, m.in. z możliwością decydowania o przebiegu narracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej, przegląd filmów z gatunku “Coming of Age” z doskonałym “Mid 90s” Jonaha Hilla oraz obsypanym nagrodami “Eight Grade” w reż. Bo Burnham.

Gratką dla kinomanów będzie sekcja kina amerykańskiego lat 70 i 80, którym inspirowali się twórcy kultowego już serialu Netflixa “Stranger Things”. Po raz pierwszy w programie FKA znajdzie się rozbudowana sekcja Nowego kina polskiego, a w niej m.in. polski kandydat do Oscara, czyli owacyjnie przyjęty na festiwalu w Wenecji film Jana KomasyBoże ciało”. Powróci także sekcja “Klasyka krytyka” w ramach której zaprezentowana zostanie retrospektywa francuskiego mistrza  Jean’a Pierre’a Melvilla, którego twórczość stanowiła inspirację dla wielu reżyserów takich jak Quentin Tarantino, Michael Mann czy Martin Scorsese. Za sprawą filmu “It’s Alive 3: Island of the Alive”, kolektyw VHS HELL zabierze widzów na bezludną wyspę, gdzie czekają dzieci-monstra! W ramach pokazów specjalnych będzie można zobaczyć m.in. odrestaurowaną wersję filmu „Psy” Władysława Pasikowskiego.

Na zakończenie 10. FKA widzowie zobaczą długo wyczekiwany, nagrodzony Srebrnymi Lwami podczas 44. FPFF w Gdyni film Macieja Pieprzycy “Ikar. Legenda Mietka Kosza” z wybitna rolą Dawida Ogrodnika.

Nowa gwiazda profesora Lewickiego

Festiwal Kamera Akcja od początku istnienia nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Łódzkim i filmoznawstwem. W tym roku obchodzi swoje 60-lecie, dlatego naturalnie jednym z bohaterów 10. FKA będzie pionier filmoznawstwa, czyli prof. Bolesław Lewicki. Temu związanemu z UŁ akademikowi poświęconych zostanie aż pięć wydarzeń z programu festiwalu, m.in. odsłonięcie gwiazdy prof. Lewickiego w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej (czwartek 17.10, godz. 11:00) oraz pokaz filmu o prof. Lewickim “Wiesz jak jest” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza.

Ruszyły zapisy na warsztaty

Na co zwracać uwagę tworząc krótki film? Jak odnaleźć swój styl, jak pracować z materiałem archiwalnym i stworzyć z niego współczesny teledysk? Warsztaty “Cięcie. Uwolnij umysł z Bolesławem Lewickim” poprowadzą Małgorzata Stasiak, artystka, trenerka procesu twórczego i filmoznawczyni oraz Karol Kubiak, filmoznawca i montażysta. Punktem wyjścia będą etiudy studenckie zrealizowane pod opieką artystyczną prof. Lewickiego. Na bazie tych krótkometrażowych filmów powstaną teledyski zmontowane przez uczestników pod ich ulubione utwory. Warsztaty krytycznofilmowe “Vlogi, blogi i podcasty” z tworzenia wysokiej jakości materiałów na temat kina w Internecie poprowadzą Marcin Radomski (vlog Kino Rozmowa), Bolesław Racięski i Michał Lesiak (podcast Ścieżka Dźwiękowa), Marta Chylińska i Mateusz Żebrowski (vlog Drugi Seans). Na te i ogłoszone wcześniej warsztaty, m.in. te z programowania własnego wydarzenia filmowego, można zapisywać się na stronie internetowej festiwalu.

10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie trwał w dniach 17-20 października 2019 roku w Łodzi.
AK
Kamera Akcja
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2019
Zobacz również
fot. Velvet Spoon
„Kult. Film” – dokument o legendarnym zespole w kinach w listopadzie
15 lat Warszawskiej Szkoły Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll