PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już w tym tygodniu, 26 czerwca, rusza w Warszawie pierwsza sesja DOC DEVELOPMENT – programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Swoje projekty rozwijać będą w jej ramach między innymi ceniony autor zdjęć i dokumentalista Paweł Dyllus, laureat licznych międzynarodowych laurów za „3 dni wolności” Łukasz Borowski, utytułowana autorka animacji i wideoklipów Urszula Morga, autorka nagradzanego „Arabskiego sekretu” Julia Groszek, laureat Grand Press Photo Paweł Wyszomirski oraz Aleksandra Maciejczyk, której film "Połączeni" został nagrodzony Srebrym Smokiem podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W sumie w programie bierze udział 12 projektów.
Pierwszą edycję DOC DEVELOPMENT otworzy warszawska sesja zaplanowana na ostatni tydzień czerwca. Kolejne sesje odbędą się jesienią: we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. Organizatorem programu jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

Na DOC DEVELOPMENT złoży się w sumie pięć 3-dniowych sesji, podczas których uczestnicy będą konsultować swoje pomysły z tutorami i ekspertami – czołowymi polskimi filmowcami oraz z innymi uczestnikami, przeanalizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, przygotują wstępny teaser i profesjonalne materiały prezentacyjne, czy wreszcie napiszą lub dopracują scenariusz. Każdy projekt ma też zapewnione na pokrycie kosztów dokumentacji w wysokości 1500 zł.

Program kończy się pitchingiem dla producentów zainteresowanych współpracą przy projektach uczestników oraz indywidualnymi spotkaniami z nimi. Efektem programu ma być też przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Bartek Konopka oraz Jacek Bławut. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty poprowadzą także producentki Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra oraz prawnicy, specjaliści od promocji, przygotowania trailerów, researchu, archiwaliów etc.

- Twórcy często zmagają się z problemem „czystej kartki”. Często nie mają z kim skonsultować swoich projektów – mówi Adam Ślesicki, dyrektor DOC DEVELOPMENT. – Chciałbym stworzyć miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze będą mogli skonfrontować swoje pomysły, poddać się konstruktywnej krytyce, wiedząc, że wysłuchają ich życzliwi eksperci, a jednocześnie będą intensywnie pracować nad projektami. Taki model stworzyliśmy 5 lat temu w DOC LAB POLAND i widzę, że przynosi on bardzo dobre efekty. Obecnie pragniemy się skupić także na tym wcześniejszym etapie, kiedy projekt dopiero powstaje, kiedy jeszcze można go poprowadzić w różnych kierunkach i dokonywać wyborów, które później zdecydują o filmie. DOC DEVELOPMENT zakłada pracę z reżyserami, ale chcielibyśmy ich przygotować także do rozmów z producentami, wyposażyć w niezbędne narzędzia do tej współpracy i pokazać elementy, które wpływają później np. na udane finansowanie projektu. Ponad 50 projektów zgłoszonych do selekcji pokazuje, że zapotrzebowanie na taki program jest duże.

W pierwszej edycji programu wezmą udział: Karina Bedkowska, Łukasz Borowski, Aleksandra Maciejczyk, Filip Drzewiecki, Paweł Dyllus, Klaudia Folga, Julia Groszek, Ilona Laskowska-Levy, Emmanuel Levy,  Eri Mizutani, Urszula Morga, Andrzej Szypulski, Paweł Wyszomirski.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także programu Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. 

DOC DEVELOPMENT jest wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i kancelaria MKZ Partnerzy.

Wszystkie informacje: www.docdevelopment.pl
AK
Doc Development
Ostatnia aktualizacja:  24.06.2019
Zobacz również
fot. Doc Development
Pierwszy teaser najnowszego filmu Xawerego Żuławskiego
Dzień otwarty New Europe Warsaw Sessions 2019
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll