PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Grażyna Błęcka-Kolska przyjechały na 33. Tarnowską Nagrodę Filmową z filmem "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego. Aktorka wzięła udział w spotkaniu z publicznością prowadzonym przez Ryszarda Jaźwińskiego.

Grażyna Błęcka-Kolska, wciela się w rolę matki, która chce by jej syn, żołnierz niezłomny, zdradzony i zabity przez UB, spoczywał w spokoju. - To historia rodzinna, wręcz domknięcie opowieści z debiutu fabularnego Jana Jakuba Kolskiego "Pogrzebu kartofla" - mówiła aktorka. - Jeśli mogę zacytować reżysera to mówi, że przygotowywał się do tego filmu od studiów. Nigdy nie był gotów. Proces pisania scenariusza to około 6-7 lat. Przygotowywałam się do filmu czytając materiały IPN, znamy się z reżyserem bardzo dobrze, zrobiliśmy 13 filmów - przyznała. - Wiedziałam, że całe doświadczenie życiowe musiałam przenieść na rolę i nie rozproszyć emocji - wyznała Kolska.

Ryszard Jaźwiński, Grażyna Błęcka-Kolska, fot. Paweł Topolski


"Ułaskawienie" to dzieło jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów, Jana Jakuba Kolskiego, autora między innymi "Jasminum" i "Jańcia Wodnika". W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania.


Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej). Aktorka otrzymała również Nagrodę  Specjalna Organizatorów – „Jańcio Wodnik” za rolę w "Ułaskawieniu" festiwalu Prowincjonalia 2019.


fot. Paweł Topolski

****


W czyje ręce trafią: Grand Prix 33. TNF (statuetka Maszkaron i 20.000 zł) i Nagroda Specjalna Telewizji Kino Polska (5.000 zł) przyznawane przez jury profesjonalne pod przewodnictwem reżysera Andrzeja Jakimowskiego, nagroda Jury Młodzieżowego (statuetka Kamerzysta i 5.000 zł), Nagroda Publiczności (statuetka Publika i 10.000 zł) oraz nagroda Jury Dziecięcego w sekcji Filmy Młodego Widza (statuetka Maszka i 5.000 zł)?

 

Jurorskie werdykty poznane zostaną 8 czerwca podczas Gali Wręczenia Nagród w Amfiteatrze Letnim.W tym dniu, Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta, producent, pedagog, jako tegoroczny laureat Nagrody za całokształt twórczości i wkład w kinematografię odbierze statuetkę Wyróżnienie i  15.000 zł.


Nagrody te Kapituła TNF przyznaje od czternastu edycji festiwalu, a uhonorowani nią zostali:  Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos, Janusz Majewski. Galę muzycznie uświetni koncert zjawiskowego duetu SMOLIK // KEV FOX.


33. Tarnowska Nagroda Filmowa potrwa do 8 czerwca.

Marcin Radomski
TNF, SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.06.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
12. MFFA ANIMATOR: Wyniki selekcji Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL
Ruszają zdjęcia do projektu VR „Szepty”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll