PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Firma dystrybucyjna Velvet Spoon wprowadzi do kin dwa filmy: „Ułaskawienie” Jana Jakub Kolskiego i „Wilkołak” Adriana Panka.

Premiera „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego zapowiedziana jest na 22 lutego. Jan Jakub Kolski otrzymał za "Ułaskawienie" nagrodę za scenariusz na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grająca główną rolę Grażyna Błęcka-Kolska zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki. W Gdyni doceniono też kostiumy do filmu.


Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. "Ułaskawienie" ma być obrazem bardzo osobistym.


"Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówi reżyser.

 

„Wilkołak” trafi do kin 29 marca. Adrian Panek otrzymał nagrodę za reżyserię, a Antoni Komasa-Łazarkiewicz nagrodę za muzykę na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Lato 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu wśród lasów. Opiekuje się nimi dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Velvet Spoon ma w planach dystrybucję "Monumentu" Jagody Szelc.
MR
Velvet Spoon
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2019
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Trwają zapisy na warsztaty Sources 2 Projects & Process w Warszawie
Janusz Nowak nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll