PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Ważnym punktem programu 23. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy będzie sekcja poświęcona jubileuszowi powstania Grupy Wyszehradzkiej.
W 2021 roku mija 30 lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej - zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem było pogłębianie współpracy. Państwa te miały zbieżne cele polityki zagranicznej i podobne możliwości jej realizacji, czym różniły się od pozostałych państw byłego bloku komunistycznego. Łączą je także historia, kultura i wartości. Termin Grupa Wyszehradzka powstał po spotkaniu prezydentów Lecha Wałęsy i Václava Havla oraz premiera József Antall na zamku w węgierskim mieście Wyszehrad. W tym roku upływa także ponad dwadzieścia lat od utworzenia Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.


Organizatorzy Kina na Granicy uczczą jubileusz projektem prezentującym kinematografię i literaturę regionu. Cykl ten nazwano Wyszehradzkie Komety. - Kino na Granicy w 2021 roku chce być częścią świata, Europy, tradycji Wyszehradu. Z perspektywy kinematografii to otwarcie od lat jest faktem, a właśnie w Cieszynie tę współpracę międzynarodową widać najlepiej. Lubimy się, współpracujemy ze sobą, mamy wielkie i małe plany. A zatem polska część tegorocznej edycji Kina na Granicy będzie wpisywała rodzime kino w bogaty i urozmaicony europejski pejzaż – poprzez dobór filmów prezentowanych w sekcjach, ale także charakter retrospektyw – podkreśla Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy po stronie polskiej. - Andrzej Żuławski, bohater retrospektywy reżyserskiej, przez lata pracował we Francji, gdzie zyskał status artysty kultowego, a jego śladem podążają dzisiaj autorzy filmów z sekcji „nowe polskie filmy”, prezentujący swoje filmy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Kino polskie nie ma już kompleksów. Jest częścią wielkiej filmowej rodziny – artystów, widzów i środowiska filmowego. Wszyscy spotkamy się w Cieszynie.

W cyklu Wyszechradzkie Komety pokazane zostaną między innymi filmy "Szarlatan" Agnieszki Holland (2020), "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego (2018) „Pokot” (2017) Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Czerwony kapitan” Michala Kollara (2016), „Ja, Olga Hepnarová” Tomáša Weinreba i Petra Każdy (2016), „Czerwony pająk” Marcina Koszałki (2015) „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego (2008), „Obsługiwałem angielskiego króla” Jiříego Menzla (2016), „Niepochowany” Márty Mészáros (2004) i „Zabić Sekala” Vladimíra Michálka (1998).

- W tym cyklu skupimy się na wspólnej przestrzeni Grupy Wyszehradzkiej, która stworzyła platformę dla systematycznej współpracy kulturalnej w postaci koprodukcyjnych projektów filmowych, wykorzystywanej z powodzeniem już krótko po jej powstaniu. Cykl Wyszehradzkie Komety zaprezentuje w Cieszynie wybór najważniejszych filmów czeskich, polskich, słowackich i węgierskich, które nie powstałyby bez wzajemnej współpracy państw Czwórki Wyszehradzkiej – dodaje Martin Novosad, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie czeskiej.

Cyklowi pokazów filmowych towarzyszyć będzie program spotkań literackich, organizowany pod hasłem  Wyszehrad non-fiction. Podczas pięciu paneli dyskusyjnych literaci, dziennikarze i analitycy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier poruszą tematy reportażu, także biograficznego i historycznego, powieści dokumentalnej oraz perspektywy Bałkanów i krajów Partnerstwa Wschodniego (Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Kaukazu), a także Afryki, Afganistanu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Program zakończy debata gwiazd reportażu „Co reporterowi wolno, a czego nie wolno?”.

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Sprzedaż akredytacji na tegoroczną edycję rozpocznie się już niedługo.
MR
Kino na granicy
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Michał Szcześniak o "Fisheye". Pytanie o wolność i to, co po nas pozostaje
Jacek Latałło – śladem brata
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll