PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.03.2019
W 12. sezonie Polish Cinema for Beginners pod hasłem "On the Road" oglądać będziemy polskie filmy, w których kluczowy jest motyw podróży – tej w przestrzeni, i tej metaforycznej. Wiosenna edycja rozpocznie się 4 kwietnia 2019, a otworzy ją pokaz "Ataku paniki" Pawła Maślony.
W programie 12. sezonu Polish Cinema for Beginners znalazły się zarówno klasyczne filmy drogi, ożywiające mit wędrówki przez życie, poszukiwania, wielkiej przygody i wyzwolenia od fałszywych wartości - zobaczymy to zarówno w nagrodzonej Oscarem, słynnej "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, jak i w "Ułaskawieniu" – najnowszym dziele Jana Jakuba Kolskiego, docenionym podczas ostatniego festiwalu w Gdyni. Pokażemy też absolutny klasyk polskiego kina, przez wielu uważanych za najlepszy polski film wszech czasów – "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego. Ten długo zakazany film, używając klasycznej dla road movies opozycji sfery square – „kwadratowego” ładu mieszczańskiej rzeczywistości i właściwej podróży sfery beat (błogość, szczęśliwość), każe zastanowić się, co tak naprawdę kieruje naszym życiem.Ale motywu podróży poszukiwać będziemy także w kinie gatunkowym – choćby w "Ataku paniki" Pawła Maślony, który otworzy wiosenny sezon cyklu, gdzie każdy na swój sposób próbuje oderwać się od rzeczywistości. Reżyser zabiera nas na pokład samolotu, którym grupa Polaków wraca z wakacji. Tu zdarzyć się może wszystko... Debiut Maślony obsadzony mocnymi, zapadającymi w pamięć postaciami, w które wcieliła się śmietanka polskich aktorów (Magdalena Popławska, Artur Żmijewski, Dorota Segda), ogląda się z wypiekami na twarzy.

Seansom 12. edycji PCfB towarzyszyć będą prelekcje i spotkania z filmowcami, filmoznawcami i ekspertami, malującymi szerszy kontekst społeczny i historyczny każdego tytułu. Spotkania z nimi poprowadzi Adam Kruk - krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to, skąd pochodzą – mogli poznawać drogi i bezdroża polskiego kina.

Pokaz "Ataku paniki" odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. 
WRÓB
Wrocławska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  17.03.2019
Zobacz również
Reedycja bestsellera Joanny Bator
Filmy słynnych reżyserek w programie 19. MFF Nowe Horyzonty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll