PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  9.01.2019
16 stycznia rusza 26. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2019 we Wrześni.
W programie Festiwalu znalazło się około 60 filmów. Wiele z nich zostanie pokazanych przedpremierowo, a po seansach z widzami spotkają się twórcy (m.in. „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka i "Kawki na drodze" słoweńskiego reżysera Olmo Omerzu).

Nowością Festiwalu są w tym roku „Potyczki z dorosłością”. To właśnie w ramach tego cyklu znajdą się najgłośniejsze tytuły ostatnich miesięcy: „Girl” Lukasa Dhont’a (Europejska Nagroda Filmowa – Odkrycie Roku, Nominacja do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny 2019), „Złe wychowanie Cameron Post” Desiree Akhavan (Główna Nagroda Jury na Festiwalu w Sundance) i „Szczęśliwy Lazzaro” Alice Rohrwacher (Złota Palma w Cannes za scenariusz).

Dużą reprezentację swoich filmów na festiwalu będą miały szkoły filmowe i studia młodych twórców: PWSFTViT w Łodzi, WRiTV w Katowicach, Szkoła Wajdy, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Studio Munka. Gościem honorowym festiwalu będzie outsider polskiego kina, artysta osobny, reżyser m. in. „Dnia świra”, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" i "7 uczuć", człowiek artystycznie spełniony i, tak jak o sobie mówi, po ludzku szczęśliwy - Marek Koterski. Na Prowincjonaliach otrzyma on Nagrodę Honorową statuetkę „Jańcia Wodnika” za artystyczny dorobek życia oraz Nagrodę Specjalną Telewizji Polskiej.

Oprócz pokazów i spotkań z twórcami przewidziano wiele wydarzeń towarzyszących: warsztaty filmowe – Wrzesińska Kronika Filmowa, których plonem będą materiały zrealizowane każdego dnia festiwalu na ulicach Wrześni; warsztaty „Edukacja seksualna i zdrowie seksualne” z udziałem edukatorki seksualnej, dr n. hum. Alicji Długołęckiej, autorki m.in. monografii „Edukacja seksualna”, „Zwykłej książki, o tym skąd się biorą dzieci” i „Seks na obcasach”; I Ogólnopolskie Forum Animatorów Kultury Filmowej, w którym wezmą udział praktycy - autorzy projektów realizowanych w środowiskach lokalnych, mających jednak charakter wydarzeń daleko wykraczających poza lokalność; koncerty oryginalnych wykonawców Sam&Bart i Krakow Street Band; wystawa malarstwa olejnego Michała Woźniaka „Zwidy i Omamy” oraz tradycyjne leśne ognisko.

Prowincjonalia, Festiwal kina peryferyjnego i outsiderów potrwają od 16 do 19 stycznia we Wrzesińskim Ośrodku Kultury we Wrześni.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.prowincjonalia.com.pl
AK
Prowincjonalia
Ostatnia aktualizacja:  9.01.2019
Zobacz również
Nie żyje Marian Chmielewski
Łukasz Żal nominowany do nagród ASC
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll