PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W rok od nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany dla filmu „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchman’a, twórcy tego wyjątkowego projektu przygotowali kolejne niespodzianki. W lutym ukaże się kolekcjonerski album oraz odbędą się specjalne pokazy filmu dokumentującego powstanie tego dzieła.
"Twój Vincent" (Loving Vincent) to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, która przedstawia życie i twórczość Vincenta van Gogha. Każda z 65 000 filmowych klatek została ręcznie namalowana techniką olejną na podobraziu z udziałem 125 malarzy z 20 krajów. Łącznie prace nad filmem trwały 10 lat. Postaci z obrazów mistrza ożywili aktorzy znani ze światowych produkcji: Douglas Booth (Duma i uprzedzenie), dwukrotnie nominowana do Oscara Saoirse Ronan (Brooklyn, Pokuta), Jerome Flynn (Gra o tron), Aidan Turner (Hobbit), Chris O’Dowd (Druhny), Helen McCrory (Harry Potter i insygnia śmierci, Harry Potter i Książę Półkrwi), John Sessions (Gangi Nowego Yorku). Film otrzymał ponad 100 nagród, w tym 23 nagrody przyznane przez publiczność, nominacje do Złotych Globów, BAFTA i Oscara, a także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Zdjęcia do filmu współtworzył nominowany w tym roku do Oscara za film „Zimna wojna” Łukasz Żal.

Twórcy filmu "Twój Vincent" zainspirowani spotkaniami i rozmowami z publicznością, postanowili przedstawić kulisy tej wyjątkowej pracy nad filmem. W odpowiedzi na zainteresowanie widzów na całym świecie, powstała książka oraz film dokumentalny, który przybliży niezwykłą przygodę, jaką "Twój Vincent" jest dla jego twórców.„Twój Vincent: Podróż” (Loving Vincent: The Journey”) to książka autorstwa Hugh Welchman’a (współscenarzysty, współreżysera i producenta filmu "Twój Vincent"), która ukaże się w lutym w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Album jest unikatowym zbiorem zdjęć z przebiegu prac nad filmem "Twój Vincent", rozmów z twórcami oraz kompilacją dzieł van Gogha. Znajdziemy w nim 181 obrazów z filmu wraz z wyjaśnieniem techniki procesu odtwarzania dzieł van Gogha i tworzenia z nich filmu. W książce wykorzystano zdjęcia obrazów - kadrów z filmu, które aktualnie objeżdżają świat z wystawą „Loving Vincent Exhibition”. Wstęp do książki napisał Axel Ruger, Dyrektor The Van Gogh Museum w Amsterdamie, które posiada największą kolekcję dzieł van Gogha na świecie. Za stronę wizualną albumu odpowiadają artyści malarze filmu "Twój Vincent": Piotr Dominiak - dyrektor animacji i Krzysztof Nowicki.

- Książka nie jest tylko celebracją i objaśnieniem procesu artystycznego, uwzględnia również emocjonalny roller-coaster, jakiego doświadczyli twórcy w ich 10-letniej podróży: od momentu, gdy Dorota Kobiela pojawiła się w Łodzi z pomysłem na film, aż do ceremonii rozdania Oscarów. „Twój Vincent: Podróż” to książka stworzona z myślą o fanach filmu, wielbicielach Vincenta van Gogha i świata animacji, a także wszystkich, którzy są ciekawi kulis powstania filmu - mówi Hugh Welchman.
 
„Twój Vincent: Sen Niemożliwy” (Loving Vincent: The Impossible Dream) to pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Michała „Miki” Węcla, który jest zapisem kilku lat pracy nad filmem "Twój Vincent". Kamera towarzyszy twórcom w ich zmaganiach na różnych etapach produkcji i dokumentuje skomplikowany proces malowania poszczególnych ujęć. W filmie poznajemy złożony etap powstawania filmu, towarzyszące temu chwile radości i satysfakcji, aż po spektakularny sukces w postaci nominacji do Oscara. Producentami filmu są Hugh Welchman i Sean Bobbitt z BreakThru Films.

Specjalne pokazy filmu w wybranych miastach, już w lutym - szczegóły wkrótce na facebook.com/twojvincent/. Projekcjom towarzyszyć będzie niepowtarzalna okazja do rozmowy z twórcami filmu "Twój Vincent" - artystami malarzami.
AK
Ostatnia aktualizacja:  31.01.2019
Zobacz również
Utwór Krzysztofa Zalewskiego zapowiada film 'Kurier"
Olga Chajdas nagrodzona w Rotterdamie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll